• Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Oferty Pracy • Korepetycje • Przyjaciele • Chwilówki Forum
• Rejestracja • Zaloguj • Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość

Paweu 

Wysłany: 2011-06-17, 16:55   Szkoła policealna? Studia?

Witam ostatnimi czasy bardzo często zastanawiam się nad tym, co wybrać. Czy iść do szkoły policealnej, czy od razu na studia? Mam do was pytanie! Co taka szkoła policealna może mi tak na prawdę dać? I jaka jest różnica między roczną, a dwuletnią szkołą policealną?

Jeśli wybrałem zły dział, to proszę o wyrozumiałość :-| , jestem nowy na tym forum :)

mam konkretnie na myśli szkołę Copernicus.

Pozdrawiam, Paweu® :)

Kerosine  

Zaproszone osoby: 1
Tytuł: Frausz

Wysłany: 2011-06-17, 22:15   

Paweu napisał/a:
Witam ostatnimi czasy bardzo często zastanawiam się nad tym, co wybrać. Czy iść do szkoły policealnej, czy od razu na studia?

Studia. Tylko i wyłącznie. Olej szkołę; niczego praktycznego się w niej nie nauczysz. To placówki stworzone tak naprawdę dla osób już pracujących w danym zawodzie; mających pewną praktykę zawodową i doświadczenie, a potrzebujących jedynie papierka na potwierdzenie swych kwalifikacji. Ty jak rozumiem do nich nie należysz, więc z góry mówię: odpuść.

Nie wiem, w jakim mieście mieszkasz, ale osobiście polecałabym Ci inną szkołę niż Copernicus. No ale to zależy też jaki kierunek.

Wybuchy rysuję, że niby bukiety. Psycholożka daje się nabrać.

Paweu 

Wysłany: 2011-06-17, 23:24   

Mieszkam w Gliwicach, ale dojazd na terenie Śląska to dla mnie nie problem :)

I teraz mam dylemat :D bo na innym forum wypowiedziała się dziewczyna, która proponowała jak najdłużej edukację + papierek technika a później studia, haha :)

Kerosine  

Wysłany: 2011-06-18, 08:56   

A jaki kierunek...?

No, to też zależy od tego, czego tak naprawdę oczekujesz po swojej policealnej edukacji :> Pewnie, jeśli tylko chcesz uczyć się jak najdłużej, to też jest to jakiś pomysł :>

Ostatnio zmieniony przez Kerosine 2011-06-18, 08:57, w całości zmieniany 1 raz  

Paweu 

Wysłany: 2011-06-18, 10:17   

Chciałbym mieć papierek technika, jaki kierunek? Pewno coś z ekonomią lub systemami operacyjnymi, jeszcze nie zdecydowałem, ale nie wiem jak to jest? Po rocznej szkole policealnej będę miał technika? Czy dopiero po dwuletniej? I czy to może jest tak, że nie po każdej dwuletniej? :P

Lisku  

Wysłany: 2011-06-18, 10:26   

Wszystko tak na prawdę zależy od kierunku. Wieloma kierunkami jakie oferuje szkoła policealna raczej nie ma co się interesować, ale Kerosine ma tylko po części rację. Doświadczenie czy to po studiach czy po policealnej i tak niemal wszędzie jest wymagane. Jak już napisałem wiele zależy od kierunku i na jaki zawód jest popyt. Przykładowo ja jestem technikiem masażystą, właśnie po szkole policealnej, Medycznym Studium Zawodowym i wbrew temu co mówi Kerosine, otrzymałem bardzo dobrą wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Po ukończeniu szkoły zrobiłem staż i potem pracowałem w centrach rehabilitacji, mam dobre doświadczenie zawodowe i rozwijam się dalej, planuje rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej związanej z masażem. Ponad to posiadam państwowy dyplom uznawany w całej Unii. Dziś może technik masażysta jest mniej potrzebny, jako że ostatnio tych masażystów ze szkół policealnych naprodukowało się co niemiara, ale jak ktoś dobrze wykonuje swój zawód to zawsze będzie miał większe szanse na sukces.
Kolejną sprawą jest także ratownik medyczny. Kierunek ten można zdawać zarówno w dwuletniej szkole policealnej jak i iść na studia licencjackie. Jednak wg prawa MEN ten sam ratownik zarówno po szkole policealnej jak i z licencjatem jest traktowany na równi tak samo. Minusem szkoły policealnej jest tylko to że idąc na ratownika nie znajdziesz szkoły w systemie niestacjonarnym, a po licencjacie możesz przecież jeszcze zrobić magistra. Po za tym pracodawcy zawsze tam mogą przychylniej patrzeć na licencjat niż na dyplom technika, ale to jeszcze nie jest przeszkodą by nie robić tego kierunku w szkole policealnej. Mam wielu kolegów, techników ratowników po policealnej. Wielu z nich pracuje w WOPR, GOPR lub w szpitalach, wielu znalazło też pracę za granicą w tym zawodzie i nie narzekają ani na pracę, ani na płacę.

Jeśli na prawdę decydujesz się na policealną to koniecznie wybierz porządną szkołę, bo tych szmatławych nie brakuje. Popytaj gdzie najlepiej. Koniecznie sprawdź czy po danym kierunku policealnej otrzymasz państwowy dyplom technika MEN i na inne papierki nie patrz, jeśli już szkoła policealna to tylko i wyłącznie z dyplomem państwowym do uzyskania. Na kierunki jednoroczne raczej nie ma co zwracać uwagi, nie dają też one papierka technika o ile mi wiadomo.
Ostatnio zmieniony przez Lisku 2011-06-18, 10:28, w całości zmieniany 1 raz  

Kerosine  

Wysłany: 2011-06-18, 11:33   

No, ja w szkole policealnej próbowałam zrobić logistykę. I zdecydowaną większość słuchaczy stanowiły osoby już związane w mniejszym lub większym stopniu z branżą i pracujące zawodowo. W znacznej części przypadków ich głównym motywem zapisania się do takiej szkoły było właśnie zdobycie owego "papierka" potrzebnego pracodawcy i "zalegalizowanie" swych umiejętności i kwalifikacji. Wykładowcy prowadzili zajęcia pod kątem tych właśnie osób, a tacy jak ja [którzy nie mieli wcześniej z logistyką żadnej styczności], cóż... :>

Pech, że mi się zachciało akurat na taki kierunek iść, no :(

Ostatnio zmieniony przez Kerosine 2011-06-18, 11:34, w całości zmieniany 1 raz  

Paweu 

Wysłany: 2011-06-18, 11:46   

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :)
Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem, nie każda szkoła policealna dwuletnia daje możliwość zdawania egz. technicznego? Trzeba się najpierw upewnić czy jest taka możliwość?

@Kerosine
Dzięki za radę :D właśnie zastanawiałem się nad logistyką, ale kiedy przeczytałem Twój post to raczej się z tego wyleczyłem :dobani:

;)

Lisku  

Wysłany: 2011-06-18, 16:19   

Kerosine, zdarza się i tak jak mówisz, trudno się właściwie temu dziwić, w końcu to tylko dwa lata nauki i ma się ten "papierek", więc wielu idzie na taką łatwiznę, a szkołą na rękę.

Paweu. Trzeba być po prostu ostrożnym, może szkoła ma coś niedogadane z MEN albo po prostu prowadzi kierunki w formie jakby takich kursów lub jeszcze coś innego. Większość kierunków dwuletnich kończy się uzyskaniem technika, gorzej jest z kierunkami jednorocznymi, ogólnie czort wie na jaką szkołę się trafi.

Paweu 

Wysłany: 2011-06-18, 16:26   

Oki, dzięki wielkie :)

Kerosine  

Wysłany: 2011-06-18, 18:13   

Jeszcze à propos szkół policealnych... pytałam swego czasu znajomą, która, jak sądzę, z racji wykonywanego zawodu powinna się dość dobrze orientować w zagadnieniach rynku pracy i odradziła mi edukację w tego typu placówkach :> Powiedziała, dosłownie, że "to nic nie daje i szkoda sobie tym zawracać głowę" :> Tytuł technika nie ma ponoć zbyt wielkiego poważania u pracodawców. Choć, oczywiście, to wszystko może też zależeć od kierunku :>

To raz. Dwa: Czy istnieją szkoły policealne w systemie stacjonarnym? To moje pytanie z kolei :>

Ostatnio zmieniony przez Kerosine 2011-06-18, 18:14, w całości zmieniany 1 raz  

Lisku  

Wysłany: 2011-06-18, 18:42   

No dokładnie, wszystko zależy od kierunku. Czasem możesz przecież skończyć super ekstra studia, z takimi praktykami i stażem że hej, a pracy po tym żadnej... a tymczasem ktoś kto ukończył podobny kierunek na policealnej ma się całkiem nieźle.

A co do tego dwa to tak, są też w systemie stacjonarnym, głównie te medyczne, które prawnie muszą być stacjonarne.

jola80 

Wysłany: 2011-07-22, 12:00   

A ja bym obstawała przy policealnej. Nikt nie mówi przecież, że masz nie studiować. Ale za to masz zawód w ręce. Kończyłam ekonomię w policealnej i pracuję i jednocześnie jestem na administracji na normalnych studiach. :)

markwi 

Wysłany: 2011-08-11, 11:55   

zdecydowanie policealna, od razu masz jakiś fach w ręku i praktyki, a po studiach lądujesz w czarnej dziurze rynku

jest łatwiej i można znaleźć zaoczną i pracować w tym samym czasie. Ja za rok kończę zaoczną szkołę policealną i już mam konkretne widoki zawodowe!

lili925 

Wysłany: 2011-08-20, 12:29   

ja też jestem za policealką, tym bardziej jeśli nie dokońca jesteś zdecydowany na kierunek. W razie gdyby okazało się, że jednak nie dokońca pasuje Ci ten kierunek, możesz pociągnąć go do końca mieć jeden zawadów, a później zrobić coś innego i tym samym poświęcając na naukę tylko rok więcej niż na licencjacie możesz mieć dwa zawody i większy wybór przy poszukiwaniu pracy. Ja tak zrobiłam - w tym roku skończyłam technika prac biurowych i zaczynam kosmetyczne w Cosinusie - na marginesie jakbys zastanawiał się nad szkołą polecam Cosinus, ja jestem zadowolona z tej szkoły.

Odpowiedz do tematu