• Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Oferty Pracy • Korepetycje • Przyjaciele • Chwilówki Forum
• Rejestracja • Zaloguj • Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość

piotr_spidor 

Wysłany: 2012-05-29, 12:05   system PEGI

Hej, czy słyszeliście o PEGI? Nawet jeśli nie, to na pewno się z nim zetknęliście. To system stworzony przez samych producentów i dystrybutorów gier, którym zależało na bezpieczeństwie ich najmłodszych użytkowników. Objaśnia on w prosty i przystępny sposób za pomocą piktogramów na pudełkach, które gry bez obaw można wręczać dzieciom. Dzięki PEGI nie musimy już bać się o nieodpowiedni wpływ zawartych w programach przekazów na psychikę i zachowania najmłodszych.
Czy uważacie, że PEGI jest pożyteczne? Czy kierujecie się, bądź gdy zostaniecie rodzicami, będziecie się nim kierować?

JanuszChrystus  

Tytuł: Obieżyświat

Wysłany: 2012-05-29, 17:12   
   Polecający: Achar

Jak będę rodzicem to pewnie będę miał w dupie takie PEGI. Sam grałem od ósmego roku życia w gry pokroju GTA, Carmageddon, Postal, Solider of Fortune i reszta moich rówieśników również, i jakoś żyjemy, i nie widać, by to jakoś na kogoś wpłynęło. Na dodatek te oznaczenia są czasami śmieszne. Mass Effect za kilka przekleństw, jedną scenę seksu, w której i tak nic nie zobaczysz, tylko wiesz, że do takowego stosunku doszło, i strzelanie do kosmitów dostało oznaczenie 18+. A taka FIFA dalej jest od 3 lat, mimo tego że bardziej "nerwopędnej" gry chyba jeszcze nie stworzono i pewnie przy tej produkcji zostało połamanych najwięcej klawiatur, myszek i padów. PEGI mam totalnie gdzieś i jak już miałbym kupować dziecku jakieś gry, a byłyby nieadekwatne wiekowo, to po prostu przeczytałbym recenzje, obejrzał jakiś gameplay i tyle.

piotr_spidor 

Wysłany: 2012-06-04, 10:17   

Oczywiście masz rację, ale nie wszyscy rodzice koniecznie wiedzą gdzie znaleźć recenzje, że o pojęciu "gameplaya" nie wspomnę :) Stąd właśnie dla takich ludzi (mówie chociażby o pokoleniu w tył, bądź dwóch) PEGI może byc pomocne, nie uważasz?

Sol  

Zaproszone osoby: 1
Tytuł: Smarkula

Wysłany: 2012-06-04, 12:06   

Według mnie ten system to coś na uspokojenie sumienia. OK, oznaczamy gry, więc nikt nie może mieć pretensji, że pokazano w niej zabijanie, ćwiartowanie, przygważdżanie, nekrofilię, etc, etc. Ale umówmy się, dzieci są sprytne i dość przedsiębiorcze, po co prosić rodziców o gry, skoro można je ściągnąć z internetu lub pożyczyć od kolegi?Szczerze wątpię by rodzice sprawdzali każdą grę, w którą grają ich dzieci, jesli nie muszą za nie płacić.

"It seems that once you get laid, your life basically turns to shit."

JanuszChrystus  

Tytuł: Obieżyświat

Wysłany: 2012-06-04, 17:20   
   Polecający: Achar

Problem z PEGI jest taki, że coraz więcej sklepów zaczyna ich oznaczenia traktować jako wyznacznik do sprzedawania gier odpowiedniej grupie wiekowej. Ja rozumiem, że jak jakiś 7 letni dzieciak bez zębów przyjdzie do kasy z GTA, to go wyśmieją i mu nie sprzedadzą, ale mnie przykładowo w TESCO na kasach samoobsługowych poproszono o dowód, bo sobie wziąłem ME2 z przeceny, a pani mi mówi, że tu jest napisane od 18 lat i mi nie sprzeda. Co z tego, że mi brakuje kilka miesięcy do 18, ale już bez jaj. W 100 razy gorsze gry grałem mając jakieś 10 lat. Na zwykłych kasach już mi sprzedano. Gry na dowód, to jest jakaś kpina. PEGI to niezależna organizacja i służy tylko do uświadomienia rodziców, by ci nie kupili 5 latkowi zamiast Koziołka Matołka, to Larrego Lafferera.

piotr_spidor 

Wysłany: 2012-06-11, 11:50   

Wiadomo, że ten system ma byc jedynie pomocą dla nieorientujących się w grach, a nie cenzura prewencyjną dla dzieci, które chca sobie kupic grę, to nie tak działa. Zresztą, jeśli dziecko bęzie chciało, to pewnie grę i tak ściagnie i w nia zagra. Chodzi raczej o uświadomienie rodzicom, że nie wszystkie gry są dostatecznie odpowiednie dla ich pociech w wieku, powiedzmy, lat 7mu.

mlody921 

Wysłany: 2012-06-13, 10:49   

Dokładnie - PEGI nie działa, bo gry są i tak dostępne w sieci. A nawet jak rodzic kupuje oryginalną grę to i tak często nie zwraca uwagi na PEGI albo nawet nie wie, że takie coś istnieje. I potem 13-latkowie grają w Wiedźmina i się demoralizują ;)

Odpowiedz do tematu