• Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Oferty Pracy • Korepetycje • Przyjaciele • Chwilówki Forum
• Rejestracja • Zaloguj • Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość

krzysztof1  

Wysłany: 2014-05-27, 11:16   Nadeszła demokracja nadszedł ten czarny dzień.

Żyłem w czasach komuny, nadeszła jednak demokracja nowe czasy i skoro przepracowałem już czterdzieści lat, to pora była by w końcu udać się na tą zasłużoną emeryturę, powiedział pewien mężczyzna. Wchodziliśmy do Unii Europejskiej, więc pomyślałem sobie wtedy, że tam na zachodzie wypłacają emerytury po dwa tysiące euro, to i może w Polsce będzie jakaś uczciwa emerytura, po tylu przepracowanych latach. Złożyłem papiery do ZUS powiedział i czekałem i otrzymałem w końcu pismo o przyznaniu mi emerytury i nareszcie nadszedł ten upragniony czas na zasłużony odpoczynek. Kolega który ze mną wcześniej pracował, który wyjechał na stałe do Niemiec, przysyłał on mi kartki ze swoich wakacji , bowiem dużo podróżował on po świecie, pomyślałem sobie wtedy, że trzeba też trochę sobie pozwiedzać na te stare lata, trzeba wykorzystać jakoś ten wolny czas. Za komuny jeździłem co roku na wczasy nad morze, nad jeziora za niewielkie wpłaty do ośrodków wczasowych, które posiadał mój zakład pracy, teraz pora udać się gdzieś za granicę, aby zwiedzić trochę świata. Przyszedł w końcu listonosz i przyniósł pierwszą upragnioną emeryturę, wypłacił mi 890 zł emerytury, zapytałem się go wtedy, czy to jest jakiś dodatek do emerytury, a on powiedział wtedy, że nie, że to jest cała moja emerytura. Pojechałem wtedy do ZUS zapytałem się powiedział, czy to nie jest jakaś pomyłka, po czterdziestu latach pracy 890 zł emerytury. W ZUS powiedzieli jednak niestety nie, wszystko jest obliczone dobrze, powinien się pan cieszyć powiedzieli, bo niektórzy jeszcze mniejsze otrzymują świadczenia. No i zamiast podroży po Świecie, zaczęły się wtedy tułanki po śmietnikach i innych miejscach, zbieranie puszek i metalowych rzeczy, każdy dodatkowy grosz się przydał. Mogłem podróżować po Świecie, mogłem sobie godnie żyć, ale urodziłem się i pracowałem niestety w Polsce, kraju który w demokracji zrobił ze mnie dziada. Nie jestem jednak zawiedziony ze swojego życia, bo przeżyłem i te dobre chwile przed demokracją i czasy demokracji czyli życia w ubóstwie i biedzie, które jednak nauczyły mnie pokory i walki o przetrwanie, o każdy nadchodzący kolejny dzień. Napisałem o tym mężczyźnie, aby zwrócić uwagę na to, jak został on potraktowany w demokracji przez swoje Państwo on i tysiące innych ludzi, którzy po przepracowaniu całego swojego życia przeszli w czasy demokracji, czasy które potraktowały tych ludzi okrutnie i nie pozwoliły im godnie żyć w ich własnym kraju. A co wy myślicie o tych wszystkich ludziach, którzy zostali w ten sposób potraktowani, przecież oni pracowali przez całe swoje życie, a otrzymali świadczenia, które doprowadziły ich do życia w ubóstwie, które doprowadziły ich do życia w biedzie.

Odpowiedz do tematu