• Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Oferty Pracy • Korepetycje • Przyjaciele • Chwilówki Forum
• Rejestracja • Zaloguj • Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość

sonix8 

Wysłany: 2007-10-16, 18:25   Linux kontra Windows

Witam. Ostatnio cos mnie wzielo na to zeby zainstalowac sobie linuksa, juz mialem zainstalowac lecz znalazlem stronke na ktorej troche czytalem o tym systemie. Mam teraz dylemat czy oplaca mi sie go instalowac i sie tym bawic (z winda czuje sie dobrze, ale....). Szukalem jakis demonstracji ktorych nie znalazlem czytalem czy to sie oplaca ale cos mnie wstrzymuje z linuksem.
Napiszcie swoje swoje zdanie co o tym sadzicie. Bo sam juz niewiem co mam zrobic.
Pozdrawiam.

c0d3r  

Wysłany: 2007-10-16, 19:03   
   Polecający: sam trafiłem ;]

Poruszyłeś temat odwieczny temat ktory zawsze konczy się kłotnia. Napisze co ja sadze o tych systemach.
Linux:
- bezpieczniejszy od windowsa,
-szybszy od windowsa,
-ogromne mozliwosci konfiguracyjne ( w pewnym stopniu zależy od dystrybucji),
-środowisko dla hakerow ;P
-zaawansowany pod wzgledem sieci i konfigureacji,
-ładniejszy wyglad,
-darmowy i opensource,
-niedoswadczysz na nim wielu gier,
-nieawaryjny, tzn co to restart? co to bład? ;]
-...and more...

Windows:
-mało bezpieczny, podatny na rozne szkodliwe programy ( jest popularny, to wlasnie dlatego jest podatny=10%, reszta to wina redmond ;] ),
-skromne opcje kofigracyjne,
-płatny, brak dostepu do codesource,
-z czasem coraz wolniejszy,
-komaptybilny z popularnymi programami ( w linuxie wiekszosc to zamienniki, np. GG=Kadu)
-wyglad taki sobie, mozna zmieniac ale to spowalnia ;]
-wszystkie gry,
-awaryjny, jak ja czesto wciskam restart ;] i od czasu do czasu NIEBIESKI EKRAN STOP...

Jesli jestes poczatkujacym wybierz na poczatek UBUNTU, jest to dystrybucja dla newbie, mozesz oczywiscie zaczac od slackware ale edziesz sie gubil na poczatku. Linux nadaje sie do wszystkiego oprocz gier, a windows nadaje sie tylko do gier. Ja uzywałem ( uzywalem, poniewaz mialem formata i sciagam na nowo linuxa, opensuse - tez fajny na poczatek) linuxa do wszystkiego, pisania, liczenia, muzyki, filmow (obobki) grafiki, neta itd. Gdy chcailem pograc przechodzilem na Windowsa. Pojemnoscia dysku niemasz sie co przejmowac, linux zajmuje 5gb a nawet mniej. Tak wiec wszystko zalezy od Ciebie, czy chcesz poznac cos nowego, cos co moze okazac sie lepsze, poznac nowe srodowisko, ablo pozostac przy starym niewiedzac jak to jest "siedziec" na linuksie :) Polecam, sprobuj, naprawde warto, troche czasu i checi i mozesz pingwina tak dostrois ze bedzie mial wszytsko co chcesz, bedzie super wygladal i szybko pracował. Zacznij od ubuntu albo openSuse 10.3. Niema sie czego bac, pamietam jak ja pierwszy raz instalowałem, mslalem ze bedzie trudno, a to łatwo jak na windowsie, moze i łatwiej jeszcze. Wracajac jeszcze do tych wad i zalet, progrmay, wieksozc programow jest pisana pod Windowsa, jednak najpopularniejsza sa tez pod linuksa, istenieja zamienniki, wszystko co chcesz, i w Dooma mozna pograc ;] Bezpieczenstwo, na windowsie tez moze byc bezpiecznie, FW, AV etc. tylko to wszystko kosztuje coraz wiecej mb RAMu a to spowalnia. Konfiguracji takiej jak na Linuksie niedoswaidczysz na systemie z Redmond. Tak wiec na co czekasz? Instaluj... xD

Gość! jak Ci nie wstyd czytać cudze podpisy! xD
Ostatnio zmieniony przez c0d3r 2007-10-16, 19:06, w całości zmieniany 1 raz  

bro  

Wysłany: 2007-10-16, 19:05   

sonix8 napisał/a:
znalazlem stronke na ktorej troche czytalem o tym systemie

jaka stronka?

sonix8 napisał/a:
czytalem czy to sie oplaca

a to stwierdzenie jest mało dokładne. Linux (poza małymi wyjątkami) jest darmowy i większość programów pod linuxa też. Więc w sensie finansowym to się opłaca. Z drugiej strony większość gier nie będzie chodzić pod linuchem. Więc rozwiń trochę myśl, bo nie wiem o co Ci chodzi.

sonix8 napisał/a:
ale cos mnie wstrzymuje z linuksem

co?

c0d3r  

Wysłany: 2007-10-16, 19:12   

Ja dodajac, polecam strone http://jakilinux.org, na ktorej jest quiz ktory moze ci pomoc w wyborze dystrybucji.

bro napisał/a:
czytalem czy to sie oplaca

to czytałes jakis beznadziejny teskt, bo opłaca sie poznac cos nowego...

sonix8 napisał/a:
Bo sam juz niewiem co mam zrobic.

heh...zainstaluj linuska, posiedz na nim z tydzien, pobaw sie , poonfiguruj, a bedziesz wiedział. Jak bedzie Ci sie niepodobał, to format partycji na ktrym był linuks ( ext swap) do ntfs i powrot na windowsa, a jak Ci sie spodoba to zostaniesz, mozesz miec 2 OS, nic nietracisz :hyhy:

suchoparek  

Wysłany: 2007-10-16, 20:13   

heh, nie lubie odpowiadac w takich tematach, ale az nie moge sie powstrzymac :D
male sprostowanie do tego co napisal c0d3r:
co do windowsa stwierdzenie, ze nadaje sie tylko do grania to se mozna o kant rzyci rozbic, o!
mało bezpieczny - dobre, ja nie uzywam antyvira ani firewalla i jakos juz ponad 3 lata nie zlapalem zadnego syfa, mimo iz siedze qpe czasu na necie, nieraz odwiedzam mase roznych stronek, czesto poniekad niebezpiecznych i jakos windows trzyma sie dobrze
z czasem coraz wolniejszy - jak sie umie go odpowiednio skonfigurowac to jest szybki tak jak trzeba
awaryjny - poglad jeszcze z czasow win 98, gdy faktycznie rzucal czesto niebieskimi ekranami, przy windowsach opartych na jadrze nt juz nieprawdziwy, niebieski ekran to baaardzo sporadyczny przypadek - podobnie jak z bezpieczenstwem, przez okres uzywania widowsa ntkowego niebieski ekran ujzalem gora z 5 razy, z czego 3 razy niedawno z powodu skopanych sterownikow

do czego zmierzam? - jesli ktos umie se odpowiednio skonfigurowac system i o niego zadbac jak juz go ma to kazdy bedzie dobry :]

c0d3r  

Wysłany: 2007-10-16, 20:25   

Tak, tylko ze niekazdy ma bna tyle farta aby siedziec w necie i nic niezłapac, chyba ze ktos na tym bardzo dobrze sie zna. A jesli nie, i niema szczescia to niewierze ze 3 lata wchodzac tez na strony z wirusami etc. niemial problemow, chyba ze niesciagasz muzyki, filmow z p2p, uploaderow itd. Mowisz, jak ktos umie konfgurowac? Robilem defragmenatcje hdd i rejestru,czyszczenie hdd i rejestru, porzadkowanie, usuwanie zbednych aplikacj z autostartu, naprawa bugow w rejestrze itd. i szczerze poprawa była mała, najlepszym sposobem jest format. Ot, przyklad, przed formatowanie, po zakonczeniu wszystkich czynosci "pzyszpieszajacych" uruchomilem photoshopa przy 1gb ramu, reagowal nieraz z sekundowym opznieniem, po formacie smiga jak ta lala. Z ta awaryjnoscia sie niezgodze, moze blad stopu rzadko sie pojawia ale restarty ( niemowie tu o super szybkich maszynachz 2 rdzeniami czy 4 ) sa czeste tak smao jak bledy aplikacji, dobrze chociaz ze jest menadzer zadan. Jednak wszytsko ( oprocz gier) co ma windows potrzebne zwyklemu zjadaczowi chleba ma tez linuks + szybkosc i bezpieczenstwo. Podsumuwujac kazdy woli cos innego, jedni MAC, inni linuxa a ijeszcze inni windowsa, jak zawsze sprawa gustu. Wiele osob sie boi przejs na linuska bo niewie co i jak. Jedna windows powoli ale to bardzo powoli traci na rzecz innych os, np. u mnie w szkole jest 1 sala komputerowa w macach a 2 w linuxach i jest tak: :D

Ale wracajac do tematu, warto chociaz sprawdzic, popracowac na linuksie - chyba kazdy sie z tym zgodzi, tym bardziej ze to sprawdzenie kosztuje 2 zł ( plyta dvd).

sonix8 

Wysłany: 2007-10-16, 22:38   

Przez 20 minut sie pobawilem na ubuntu 6.06 bo inne nie chca sie uruchomic. Ale chyba nie bede mogl za bardzo przesiasc sie na linuksa, sa 3 powody ktore mi sie bardzo rzucaja w oczy:
1. Mam zewnetrzny dysk twrady na USB, moge odczytywac ale zapisac juz cos to jest to niemozliwe.
2. Mam internet i jestem podlaczony przez routera, nie mozna (albo jest to bardzo trudne) skonfigurowac siec zebym mogl korzystac z neta.
3. Sterowniki-mam drukarke lexmarka (to mam nadzieje ze moze gdzies znajde) ale do kamerki internetowej firmy "real" :) to z tym sobie raczej nie poradze.
Jesli sie myle to prosze sprostowac (w co watpie), i chyba stary poczciwy windziarz mi pozostaje :(

bro  

Wysłany: 2007-10-17, 10:01   

Mylisz się.

sonix8 

Wysłany: 2007-10-17, 11:46   

bro czy moglbys bardziej mi to wytlumaczyc?

c0d3r  

Wysłany: 2007-10-17, 15:43   

1. Co to za klopot dysk na USB, zapisywac mozesz, tylko trzeba zaomntowac odwpoiedznio.
2. SAterowniki: madwifi, ndiswrapper ( mozliwosc instalacvji windowskowskich sterow),
3. Co do kamery niewiem, nieznam "real."

sonix8 

Wysłany: 2007-10-17, 16:05   

Jeszcze ostatnia sprawa.
Mam 2 dyski twarde w kompie jeden jest podpiety do plyty gl. a drugi jest podlaczony do takiej specjalnej karty ktora posiada dwa miejsca na ide(wiecie o co mi chodzi), chcialbym zainstalowac winde i linuksa, kazdy na osobnym dysku. I chcialbym miec mozliwosc wyboru systemu bez podmieniania dyskow (tzn. bez przekladania) jak to wykonac? Chyba ze nie da rady w ten sposob to prosilbym o porade jak to wogole wykonac.

c0d3r  

Wysłany: 2007-10-17, 17:02   

tego niewiem, ale podam ci forum o ubuntu, tyam znajdziesz odp:
http://forum.ubuntu.pl/

sonix8 

Wysłany: 2007-10-17, 21:41   

Dzieki za podanie stronki tylko ja nie moge nic tam znalezc, a nie chce sie rejestrowac narazie bo nie wiem czy zdecydowac sie na ubuntu czy opensuse, jak radzicie? I dlatego sie nie rejestruje bo nie chce podobnego tematu zakladac dlatego tutaj sie zapytalem.

bro  

Wysłany: 2007-10-17, 23:16   

na opensuse nie pracowalem, na ubuntu i owszem wiec polecam to drugie

c0d3r  

Wysłany: 2007-10-18, 07:03   

Ja pracowałem na opensuse i dla mnie ok. A tu masz porowananie obydwu systemow:
http://jakilinux.org/jaki...istro2=openSUSE

Odpowiedz do tematu