• Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Oferty Pracy • Korepetycje • Przyjaciele • Chwilówki Forum
• Rejestracja • Zaloguj • Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość

kenusarf  

Zaproszone osoby: 1

Wysłany: 2009-12-05, 21:55   Telewizja 3D

http://www.chip.pl/blogi/...ez-telewizja-3d

Co o tym sądzicie? Czekacie na 3D z niecierpliwością czy uważacie to za niepotrzebny gadżet.

Mnie się jakoś telewizja 3D nie widzi. Raz byłem w kinie 3D i jakoś mnie ciągnie z powrotem, a tym bardziej wydawanie ciężkiej kasy na telewizor 3D.

Martina  

Zaproszone osoby: 14
Tytuł: słodziak *^_^*

Wysłany: 2009-12-05, 22:01   

też niezbyt. w ogóle nie oglądam telewizji, ŻADNEJ, żadne HD, 3D, 4D ani nawet 5D mnie nie przekona raczej.

chociaż do kina 5D bym się wybrała, również z ciekawości.
w kinie 3D było fajnie, ale bez szaleństw - zastosowania czegoś takiego w domu nie widzę i nie potrzebuję.

Starrk  

Tytuł: \_(O_o)_/

Wysłany: 2009-12-05, 22:13   

Psycho Krusher w temacie o HD napisał/a:
Jestem człowiekiem, który może oglądać skompresowane filmy w małej rozdzielczości. I nie mam przy tym odruchów wymiotnych. Także HD jest mi niepotrzebne.

To samo sie tyczy 3D. Niepotrzebne mi żadne bajery i wypukłe mordy wystajace z ekranu. Dla mnie to jedynie doskonały sposób na odwrócenie uwagi widza od treści filmu.

edita  

Wysłany: 2009-12-08, 21:56   

Ale ja mam np kilka takich filmow- glownie horrory, ktore fabule maja wciagajaca a obraz 3 d moglby spotegowac strach, wiec gdyby chociaz jeden kanal sie kiedys taki pojawil to bym sie cieszyla:)

kenusarf  

Zaproszone osoby: 1

Wysłany: 2009-12-08, 21:57   

edita napisał/a:
a obraz 3 d moglby spotegowac strach, wiec gdyby chociaz jeden kanal sie kiedys taki pojawil to bym sie cieszyla:)

Czy dla jednego kanału warto kupować drogi telewizor, jeżeli można pójść do kina?

Cytryni 

Wysłany: 2009-12-08, 22:17   

Już wyobrażam sobie jak lecąca na mnie skórka pomarańczy potęguje we mnie strach :D
Stanowcze nie takim wynalazkom.
Kino 3D, od czasu do czasu... nie zaszkodzi.
W wakacje byłem w Niemczech, w Movie Park. Tam jest kino 4D - niezapomniane przeżycie ;d

edita  

Wysłany: 2009-12-13, 22:08   

kenusarf napisał/a:
edita napisał/a:
a obraz 3 d moglby spotegowac strach, wiec gdyby chociaz jeden kanal sie kiedys taki pojawil to bym sie cieszyla:)

Czy dla jednego kanału warto kupować drogi telewizor, jeżeli można pójść do kina?

Ale ja nie mowilam ze dla jednego kanalu warto zmieniac tv, przyznam ze zmienilam na hd jak mi poprzedni padl, a do tego skoro mialam nke to warto bylo kupic hd, a co do tej tv 3d to po prostu jestem ciekawa jakie bylyby wrazenia ogladajac cos takiego w domu:P

SummerNight  

Wysłany: 2009-12-14, 13:34   
   Polecający: a tak

3D w dobrze zrobionym filmie może zrobić zajebisty efekt i spotęgowac dobry odbiór ale tak jak mówie - to musi być na serio dobry film. Jakiś czas temu byłem na szmirze BLIZNA właśnie w 3D. Wyszedłem taki wk***** że głowa boli. Szkoda mi było głównie straconego w kinie czasu. 3D nie tylko nie potęgował odbioru a wręcz przeszkadzał.
Myślę że 3D w tv to tylko kwestia czasu ale chciałbym móc wybierac czy chce coś oglądac w 3D czy nie. Za kilkanaście lat "wejdzie" to do naszych domów tak jak teraz najnowsze technologie - HD czy możliwość oglądania netu na ekranie telewizora. Przeraża Was to? Mnie troche tak ale z drugiej strony myślę sobię że właśnie na tym polega rozwój i postęp - idziemy do przodu a nie zatrzymujemy się w miejscu. :cwaniak:

Starrk  

Tytuł: \_(O_o)_/

Wysłany: 2010-04-18, 02:56   

http://www.naluz.net/2010...wnych-obrazach/
Żartobliwe spojrzenie na 3D. Nadal nie jestem przekonany, nawet w kinie 3D mnie nie kręci, a na TV raczej lepiej nie będzie.

llokitech 

Wysłany: 2010-04-20, 20:31   

A mają już technologię do oglądania 3d bez żadnych okularów, tylko zanim to wejdzie, to będziemy się męczyć z tym co jest teraz, czyli z okularkami (mój ojciec widział coś takiego na jakimś pokazie). Wiadomo, muszą zarobić na szpanerach, co to od razu się na nowe technologie rzucają. Bogacze teraz wywalą 50 calowe plazmy i kupią 50 calowe plazmy z 3D:P

landryn111  

Wysłany: 2013-08-31, 23:13   

Dla mnie to całkiem ciekawa spraw, można mieć fajne efekty wizualne. Ale normalne TV też spoko, ważne żeby było HD :) ja ostatnio zakupiłem UPC, mam teraz trzy usługi za 75 zł. Na szczęście wypowiedziałem umowę Vectrze, przed tym jak wprowadzili kary.

wikaG 

Wysłany: 2013-09-02, 16:02   

Ja sie akurat telewizji 3D troche obawiam. Do kina idziesz max na 2 godziny, a w domu mozesz ja całymi dniami oglądać. A podobno nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Wrzucę wam artykuł, który znalazłam w sieci. Może będzie łatwiej wyrobic sobie na ten temat jakis pogląd. Oczywiscie jak będzie, to do końca nie wiadomo. W praniu wyjdzie - jak ze wszystkim.

Mało mówi się o tym, że nie wszyscy są zdolni do widzenia stereoskopowego. Nic dziwnego, bo technika ta polega na oszukiwaniu zmysłów. Według badań Eyecare trust więcej niż co dziesiąty człowiek nie zobaczy efektu głębi w związku z upośledzeniem wzrokowym polegającym nie niezdolności mózgu do przetwarzania dwóch obrazów wysyłanych osobno do każdego oka. To może prowadzić do zaburzeń postrzegania trzech wymiarów. W każdym razie jeżeli z projekcji filmu 3D wynosisz jedynie ból głowy lub oczu, to wiedz, że nie jesteś sam. Marketingowcy sprytnie pomijają ten problem. Czy jednak efekt przestrzenny jest na tyle oszałamiający, aby w ciemno wydawać tysiące na odpowiedni sprzęt? Zdecydowanie warto najpierw sprawdzić, czy w ogóle widzi się efekt stereoskopowy, to, jak wpływa na samopoczucie, oraz poznać jego ograniczenia. Możemy w tym miejscu jedynie dodać, że filmy 3D są łatwiej „przyswajalne” niż rozgrywka w dynamicznych grach 3D.

Jakiś czas temu głośnym echem odbiło się ostrzeżenie ze strony jednego z producentów rozwiązań 3D opartych na okularach migawkowych. W przypadku takich okularów każde oko jest na krótką chwilę wyłączane z użycia 24–60 razy na sekundę. To tak, jakby cały czas wpatrywać się w stroboskop umieszczony tuż przed oczami. I o ile mało kto wie, że obraz 3D może nieco otumaniać, to większość osób z pewnością zdaje sobie sprawę, że wpatrywanie się w takie źródło światła nie jest szczególnie zdrowe (przynajmniej dla zmysłów). Nie dotyczy to jedynie tego producenta, zresztą inni także informują o niepożądanych skutkach oglądania 3D – czy to w menu telewizora, czy na opakowaniu, czy w instrukcji użytkowania. W każdym przypadku przekaz jest właściwie ten sam: oglądasz na własne ryzyko.

Wspomniane ostrzeżenie szybko zostało usunięte z firmowej strony WWW, zapewne na wniosek działu sprzedaży, jednak nie ma wątpliwości, że zaburzenia, szczególnie u osób szczególnie wrażliwych, mogą być mało przyjemne. Nie zaleca się oglądania 3D osobom pod wpływem alkoholu, niewyspanym, w podeszłym wieku, kobietom w ciąży i dzieciom poniżej siódmego roku życia. Na tej liście jest jeszcze trochę miejsca. Zasadniczo przyjmuje się, że ludziom w wieku „produkcyjnym” raczej nic nie grozi. Jednak zawsze wtedy, gdy oglądanie materiałów 3D powoduje ból, zawroty głowy, nieostre widzenie czy inne dolegliwości, zaleca się przerwać seans lub przełączyć na 2D. Zaleca się też nieumieszczanie wyświetlaczy 3D w pobliżu otwartych przestrzeni, np. balkonów i klatek schodowych. Po dłuższym seansie 3D mogą pojawiać się przejściowe zaburzenia przestrzeni i równowagi.

W pierwszej chwili takie uwagi kojarzą się z rynkiem amerykańskim. W końcu w USA na porządku dziennym są „nietypowe” ostrzeżenia na produktach, np. „Nie używać podczas snu” na suszarce do włosów, „Produkt będzie gorący po podgrzaniu” na puddingu czy „Nie zatrzymywać łańcucha za pomocą rąk bądź genitaliów” na pile łańcuchowej. To oczywiście specyfika rynku i doświadczenie producentów wynikające z przegranych procesów sądowych, jednak w przypadku 3D ma to większy sens. Przesunięcie względem siebie obrazów widzianych przez każde z dwojga oczu to jeden z głównych czynników decydujących o postrzeganiu głębi. Jednak mózg analizuje obraz również pod kątem pewnych wskazówek dzięki wyuczonym mechanizmom. Podświadomie bierzemy poprawkę na perspektywę, na to, że obiekty widziane z oddali, im są dalej, tym mniejsze i bardziej rozmyte się wydają, choć w rzeczywistości wcale takie nie są. To wszystko składa się na nabyte doświadczenie w postrzeganiu. I właśnie dlatego największy problem mogą mieć dzieci. Ponadto wpływ obrazu 3D na ich układ nerwowy wciąż nie został gruntownie zbadany. Nie da się wykluczyć, że stereoskopowe oszukiwanie mózgu przez dłuższy czas może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju mechanizmów postrzegania.

Test6

Wyobraźmy sobie ten sam obraz widziany w rzeczywistości i wyświetlony za pomocą jednej z technik 3D na powierzchni monitora. W pierwszym przypadku skupiamy na nim oczy, wodzimy po powierzchni, decydując, na którym elemencie zatrzyma się wzrok. W drugim oczy muszą koncentrować się na powierzchni wyświetlacza, mimo że faktyczny punkt skupienia znajduje się głębiej. Całkiem łatwo to sprawdzić: wystarczy wyciągnąć swój palec przed oczy na tle ściany, spojrzeć na niego, a następnie na ścianę zaraz za palcem. I tak kilka razy. Bez kłopotu łapiemy ostrość zarówno palca, jak i ściany. Teraz spójrzcie na bohaterkę trójwymiarowego filmu Avatar:

... a następnie spójrzcie na skały zaraz za nią. Mimo wielokrotnych prób i najszczerszych chęci nie wyostrzycie obrazu skał. Ale mózg bezustannie będzie próbował to zrobić. Nawet podświadomie. I za każdym razem, kiedy scena się zmieni, kiedy zobaczycie innego bohatera, inny pojazd, inne ujęcie kamery, mózg będzie próbował złapać ostrość. A to powoduje szybkie zmęczenie mięśni gałki ocznej i mózgu. Właśnie to często powoduje ból głowy, ból za oczami i inne nieprzyjemne „bonusy”. Jednak najgorsze jest to, że mózg da się oszukać i przyzwyczaić do separowania procesów akomodacji i łapania ostrości widzenia. To z kolei może powodować powolność przestawiania się wzroku na prawidłowe postrzeganie i różnicowanie płaszczyzn widzenia w rzeczywistości. Krótko mówiąc, trudno jest przestawić się na rzeczywiste otoczenie z triku 3D oglądanego na wyświetlaczu przez dłuższy czas – efekt może utrzymywać się przez dłuższą chwilę. A efektów długofalowych (o ile w ogóle się pojawią) nie znamy wcale. Niektórzy nie wykluczają możliwości powstania permanentnych zmian w postrzeganiu, zwłaszcza u dzieci. W tym kontekście ostrzeżenie o nieużywaniu wyświetlacza w pobliżu otwartych przestrzeni nabiera pewnego sensu.

Ogólnie rzecz ujmując, 3D to walka z własnym mózgiem i „wyłączanie” niektórych jego funkcji na siłę. Dlatego po dłuższym seansie najczęściej pozostajemy w fazie upośledzonego postrzegania przestrzeni. Być może nie jest to problem przy jednym seansie w tygodniu, ale wertowanie materiałów 3D, granie w gry komputerowe czy używanie trójwymiarowego odbiornika telewizyjnego na co dzień przez wiele godzin mogą nasilać te zaburzenia, niektórzy uważają nawet, że na stałe.

Ciekawe, czy techniki niewymagające używania okularów cokolwiek tu zmienią. Z pewnością będzie to milowy krok, jeśli chodzi o wygodę użytkowania takiego sprzętu, jednak po krótkim zastanowieniu nie wygląda na to, żeby w jakiś sposób omijały wspomniane problemy związane z oglądaniem obrazu 3D.

Jeżeli więc nie czujecie się komfortowo, oglądając materiały trójwymiarowe, a mimo wszystko macie na to ochotę, to idźcie do teatru! To zdecydowanie najzdrowsze 3D.

beny1234 

Tytuł: Jam Łasica

Wysłany: 2013-09-03, 16:04   

Posiadam telewizor 3D i jestem z niego zadowolony. Efekt 3d jest widoczny i robi wrażenie :)

balcio  

Wysłany: 2013-09-18, 13:46   

Efekt fajny tylko trzeba bedzie jeszcze poczekać zanim to standardem się stanie i troszkę stanieją telewizory :)

origami  

Tytuł: mangowy :3

Wysłany: 2013-10-09, 20:28   

Myśle, że to niepotrzebne. Wyobraźcie sobie sytuacje, w której mama gotując obiad chce oglądać telewizje i musi nosić te okulary...

Odpowiedz do tematu