• Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Oferty Pracy • Korepetycje • Przyjaciele • Chwilówki Forum
• Rejestracja • Zaloguj • Album


Poprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość

     qqeq 


Dołączył: 30 Paź 2008
Posty: 15

Wysłany: 2008-10-30, 09:13   Czy oszczędzacie ?

Witam.
Mam trochę wolnej kasy co miesiąc i w sumie chciałbym ją zacząć oszczędzać choć na obecną sytuację podchodzę do tego dość sceptycznie bo banki upadają i takie tam, to jednak myślę iż im wcześniej tym lepiej dla każdego. Dlatego chcę odkładać coś niecoś tylko rodzi się pytanie gdzie i w jaki sposób. Ma ktoś pomysły poparte własnym doświadczeniem ?
 
 

     Mi$iek  


Dołączył: 29 Paź 2008
Posty: 85

Wysłany: 2008-10-31, 23:01   

Najlepiej odkładać np. co miesiąc i chować gdziesz np. do szuflady itp.
_________________
KSIĄŻKI, CZASOPISMA, EBOOKI, AUDIOBOOKI - Ściągaj znane czasopisma, najlepsze audiobooki w mp3, ebooki w PDF.
 
 

     qqeq 


Dołączył: 30 Paź 2008
Posty: 15

Wysłany: 2008-11-01, 21:18   

Wiesz do szuflady to myślę że niezbyt bo takie oszczędności to zjada Ci inflacja. Lepsze będzie konto oszczędnościowe lub jakaś lokata. Zawsze to dodatkowe pieniądze do przodu.
 
 

     agusiabxl  Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 13

Wysłany: 2008-11-01, 22:05   

Najlepsze sa lokaty, tylko ze sama/sam musisz wybrac czy krotko terminowa czy dlugo terminowa.
Odkladania pieniedzy do szuflady czy do skarpey ;) nie doradzam z prostej przyczyny zawsze cos moze pojsc nie tak...kradziez pozar :niepewny:
 
 

     qqeq 


Dołączył: 30 Paź 2008
Posty: 15

Wysłany: 2008-11-01, 22:17   

Zgadza się występuje również czynnik losowy - nieprzewidziane zdarzenia. Lokata to dobra sprawa. Ponadto ostatnio patrzyłem na ceny monet kolekcjonerskich w formie oszczędzania to również dość ciekawa opcja zarówno oszczędzania jak i inwestycji
 
 

     Martina  Zaproszone osoby: 14
Tytuł: słodziak *^_^*
Dołączyła: 11 Paź 2005
Posty: 15490
Skąd: Poznań

Wysłany: 2008-11-01, 22:58   

ja odkładam na konto w banku, nie na zadne lokaty tylko na normalne konto. jak się ma silną wolę to się nie wyciągnie, a zawsze w razie potrzeby - wypadku jakiegoś czy naprawdę pilnej potrzeby - można wyjąć te pieniądze bez żadnych problemów ze strony banku.
_________________
niezależność, radość życia, brak obsesji

 
 
 

     qqeq 


Dołączył: 30 Paź 2008
Posty: 15

Wysłany: 2008-11-02, 10:14   

Rachunek oszczędnościowy to bardzo dobre wyjście ale pod warunkiem że nie posiadasz opłat za jego prowadzenie, a dodatkowo przydały by się darmowe przelewy oraz spora ilość bankomatów, bo jak wiadomo za wypłatę w innym pobierane są również opłaty a to zawsze są jakieś koszty a nie oszczędzanie.
 
 

     Martina  Zaproszone osoby: 14
Tytuł: słodziak *^_^*
Dołączyła: 11 Paź 2005
Posty: 15490
Skąd: Poznań

Wysłany: 2008-11-02, 11:11   

mbank - darmowe przelewy, zero opłat za prowadzenie rachunku, opcja eMax jest rachunkeim oszczędnościowym oprocentowanym na jakimś niskim poziomie, ale zawsze. eKonto jest bez oprocentowania. ja mam oba te rachunki (+ inteligo, ale z niego chcę zrezygnować przez opłaty rzędu 4,99 kiedy nie masz określonej kwoty na koncie w dniu rozliczeniowym) i na razie nie narzekam, oby tak dalej (:
_________________
niezależność, radość życia, brak obsesji

 
 
 

     qqeq 


Dołączył: 30 Paź 2008
Posty: 15

Wysłany: 2008-11-02, 12:05   

A jak rokujecie na dodatkowe rodzaje oszczędności np jak wasz rachunek ma możliwość zakupu dodatkowo jednostek funduszy inwestycyjnych, papierów wartościowych lub innych możliwości inwestycyjnych. Przydatne to jest?
 
 

     Backspace  Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 212
Skąd: Śląsk

Wysłany: 2008-11-02, 12:54   

Musisz sobie dpowiedzieć na pytanie po co i jak długo bedziesz oszczędzał. Jeśli np na samochód przez 2 lata, to np lokata lb knto oszczędnosciowe. Jak na emeryture, to w fundusze inwestycyjne.

Co do twojego ostatniego posta. Polecam również mbank, łatwy w obsłudze, niskie koszty. Jeśli zaznaczysz że przy otwieraniu konta, chcesz mieć również możliwość kupowania papierów wartościowych i funduszy inwestycyjnych to od razu ci otwierają rachunki, a potem już tylko od ciebie zależy czy w cokolwiek zainwestujesz. Chociaż należy tu czywiście wspomnieć o inwestowaniu a oszczędzaniu, bo przed krachem dużo Polaków różnicy nie widziało. Chodzi mi o fundusze inwestycyjne, myśleli że to sposób na bezpieczne lokowanie pieniędzy w krótkim terminie. Okazało sie że nie. Inwestowanie - ryzyko. Oszczędzanie - bezpieczeństwo.
_________________
"w naszych źrenicach jest za mało Boga, a droga jest prosta, czy jest kręta droga?"
 
 
 

     qqeq 


Dołączył: 30 Paź 2008
Posty: 15

Wysłany: 2008-11-02, 22:13   

Zgadza się. Oszczędzanie powinno być bezpieczne dlatego trzeba w miarę rozsądnie wybierać sposoby oszczędzania. Biorąc pod uwagę dłuższy termin można zastanowić się nad akcjami czy funduszami inwestycyjnymi, gdyż przy aktualnej przecenie jest to bardzo dobry kąsek. Ja zostanę jednak przy krótkim terminie który jest dla mnie na chwilę obecną zadowalający i lokacie lub rachunku oszczędnościowym

[ Dodano: 2008-11-03, 13:41 ]
Heh. Szukając info w necie nt tego jak zainwestować i w co trafiłem przez przypadek na dość ciekawy konkurs. Organizowany jest z okazji Światowego Dnia Oszczędzania przez Fundację Kronenberga i Citi Bank Handlowy. Trzeba nakręcić filmik telefonem komórkowym zachęcający do oszczędzania. 45 tyś zł w postaci nagród pieniężnych w puli. Można startować indywidualnie oraz jako klasy. A co ja będę pisał. Zajrzyjcie sami : http://www.tdo.edu.pl/konkursy/?id=22&aid=11

Jak by tak się udało wygrać.... :P
 
 

     Egy 


Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 4

Wysłany: 2008-11-03, 15:27   

Jeżeli chodzi o długoterminowe oszczędzanie pieniędzy, to produkty unit-linked są fajnym rozwiązaniem. Chętnie opowiem na czym sprawa polega, jeśli są jacyś zainteresowani...

(tak, zajmuję się tym zawodowo, ale to nie znaczy, że od razu będę kogoś namawiał - ot, po prostu uważam, że mogę się z Wami podzielić czymś wartym zainteresowania i to robię :) )
 
 

     qqeq 


Dołączył: 30 Paź 2008
Posty: 15

Wysłany: 2008-11-03, 15:28   

Jak najbardziej :) tłumacz :)
 
 

     Egy 


Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 4

Wysłany: 2008-11-03, 15:58   

OK :)
Unit-link to klasa produktów finansowych opartych (głównie) o fundusze inwestycyjne i wykorzystujących ustawę o ubezpieczeniach na życie, żeby dać inwestorowi konkretne korzyści. Z formalnego punktu widzenia są to polisy na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Produkty tego typu dzielą się na 2 klasy: z wpłatą jednorazową, oraz z wpłatą regularną. Te z wpłatą jednorazową są dużo mniej ciekawe - wpłaca się hurtem np. 20 tys zł, albo 100 tys zł, albo w zasadzie dowolną kwotę (zależy od produktu który się wybiera), dostaje się wszystkie zalety wynikające z ubezpieczenia, wszystkie możliwości inwestycyjne, i... tyle. Kapitał pozostaje zamrożony lub przymrożony (zamrożony w pewnym stopniu) przez określoną ilość czasu (najczęściej ok. 3-6 lat), po tym czasie opłata likwidacyjna z reguły wynosi 0%, więc można dalej korzystać z rozwiązania, albo je trzymać - obojętne. Prawdopodobnie (ponownie: w zależności od produktu) po drodze jest możliwość dokonywania dodatkowych wpłat, które też są inwestowane, i ma się do tych pieniędzy dostęp przez cały czas.
czyli krótko mówiąc, jak masz kasę, to możesz zainwestować i zobaczyć co z tego będzie. Inwestycja jednorazowa jest cholernie wrażliwa na np. krachy (taki jak teraz)

Dużo ciekawszą opcją są programy regularne: inwestuje się cyklicznie dużo mniejsze kwoty, część kapitału (bardzo dokładnie określona) zostaje zamrożona, najczęściej na okres od 10 do 30 lat, pozostała jest dostępna w 100% w dowolnym momencie.

Mówiłem, że Unit-Linki są oparte o fundusze inwestycyjne: w zasadzie można powiedzieć, że są to fundusze parasolowe na sterydach. Z reguły jest dostęp do wielu funduszy, czasem nawet zagranicznych, o różnych profilach ryzyka inwestycyjnego, i sami możemy decydować o polityce portfela. Transfer pieniędzy pomiędzy funduszami odbywa się bez podatku Belki oraz bez opłat (z reguły), dzięki czemu inwestor jest w stanie inwestować tam, gdzie akurat się opłaca. Sam podatek Belki może też być odroczony podczas wypłaty kapitału z programu.

A teraz słowo przestrogi: produktów unit-link na polskim rynku ostatnio są całe stada. Znośnych - niewiele. Niezłych - 2,5. Dobrych... ja osobiście polecam jeden konkretny, ponieważ pod kątem oferty inwestycyjnej oraz konstrukcji programu wyprzedza konkurencję o lata świetlne. Cholernie istotne jest również to, że unit-linki nie są lokatami, mają dużo bardziej skomplikowaną zasadę działania, ale też oferują dużo lepsze możliwości dopasowania. Agent, żeby nauczyć się produktów unit-link jednej firmy w stopniu takim, żeby móc naprawdę dobrze doradzać klientowi w każdej sytuacji potrzebuje około pół roku nauki. W tej sytuacji agenci w tzw. multiagencjach o konfiguracji takich programów mają pojęcie bliskie zerowemu :( . Rozmowa w celu dopasowania parametrów to ok. 2-3 godziny z życiorysu. Za to później, jeśli klient jest wyedukowany, to staje się praktycznie bezobsługowe :D .

Jeśli macie pytania, to walcie śmiało :) .
 
 

     Backspace  Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 212
Skąd: Śląsk

Wysłany: 2008-11-04, 15:08   

A czy mógłbyś napisać o jaki produkt chodzi? Tzn z jakiej firmy i jak sie nazywa? Bo pisałeś, że polecasz konkretnie jeden, który wg ciebie (lub firmy w której pracujesz) jest najlepszy.
_________________
"w naszych źrenicach jest za mało Boga, a droga jest prosta, czy jest kręta droga?"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Reklama:
Prawdopodobnie najlepsze Forum Dyskusyjne
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Pomagamy:
pajacyk

Sitemap:
tematy i użytkownicy