• Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Oferty Pracy • Korepetycje • Przyjaciele • Chwilówki Forum
• Rejestracja • Zaloguj • Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość

Katharsis  

Wysłany: 2008-10-23, 20:32   Filozofia
   Polecający: Lewiatan

Jako, ze tutejsi moderatorzy do leniwe stworki, a ja sam jeszcze leniwszy jestem, bedzie temat duplikat :hyhy:

Czy interesujecie sie filozofia?
Jakich macie ulubionych filozofow?

Ja na koncie mam dopiero jedna ksiazke, za to wciagajaca :) ciezko sobie wyobrazic o czym wszystkim mysleli ci ludzie i jak rozbiezne byly ich teorie. Moim ulubionym jest poki co Epikur, ze swoimi w zasadzie paradoksyjnymi naukami w stylu "Chcesz byc szczesliwy? To ograniczaj swoje potrzeby jak najbardziej, bo nigdy nie spelnisz ich w calosci" ;p
Ostatnio zmieniony przez Katharsis 2008-10-23, 20:32, w całości zmieniany 1 raz  

plujwzupe  

Wysłany: 2008-10-24, 16:56   

Katharsis napisał/a:

Nie
Katharsis napisał/a:

Martwych.
Katharsis napisał/a:
ze swoimi w zasadzie paradoksyjnymi naukami w stylu "Chcesz byc szczesliwy? To ograniczaj swoje potrzeby jak najbardziej, bo nigdy nie spelnisz ich w calosci"

Sorry, ja jeszcze nie przeczytałem żadnej książki, więc nie jestem pro. Możesz mi wytłumaczyć na czym polega ten paradoks?

Katharsis  

Wysłany: 2008-10-24, 17:06   

Wg Epikura zycie w szczesciu to zycie bez bolu. Doznajemy bolu, gdy probujemy spelniac swoje potrzeby, a wszystkich nie mozemy spelnic. Tak wiec powinnismy ograniczac sie, rezygnowac z pewnych przyjemnosci, zastanawiac sie zawsze czy to co moze nam sprawic przyjemnosc nie sprawi nam pozniej wiekszej przykrosci. I na odwrot - czy to co w chwili obecnej jest dla nas bolesne moze zaowocowac w cos pozytywnego (np. operacja). Paradoks - normalnie sadzimy, ze to nasze potrzeby daja nam szczescie. Epikur jest zdania, ze nalezy te potrzeby ograniczac, aby uniknac bolu i ze wlasnie to bezbolesne zycie daje ludziom szczescie. Jednakze nie powinnismy uciekac od bolu - wrecz przeciwnie, czasami powinnismy, jak pisalem przedtem, zdecydowac sie na bol, by miec z niego pozniej wieksza korzysc.

plujwzupe  

Wysłany: 2008-10-24, 19:53   

Katharsis napisał/a:
Paradoks - normalnie sadzimy, ze to nasze potrzeby daja nam szczescie.

W czyim imieniu to napisałeś? Moim zdaniem nie ma zbyt wielu ludzi, którzy tak sądzą. (Pozdrowienia dla moderatorów, którzy bezmyślnie kasują posty).

Katharsis  

Wysłany: 2008-10-24, 19:56   

plujwzupe napisał/a:
W czyim imieniu to napisałeś?

W moim odczuciu ogolnym.

Jakie Ty masz zdanie? I czy filozofia Epikura jest w Twoim mniemaniu pozbawiona paradoksow?

plujwzupe  

Wysłany: 2008-10-24, 20:00   

Moje odczucia są takie, że to co podałeś jako przykład paradoksu, paradoksem nie jest. Poza tym już Ci napisałem, że ja nie przeczytałem książki o filozofii. Nie jestem wystarczająco pro, aby podjąć dyskusję o paradoksach w filozofii Epikura.

No ale nie martw się, teraz jest moda na łatwe studia humanistyczne, więc wystarczy że pójdziesz pogadać z jakimś kasjerem w KFC.

Starrk  

Tytuł: \_(O_o)_/

Wysłany: 2008-10-24, 20:12   

Katharsis napisał/a:
Nie. Dla mnie to przeraźliwie nudna i nieciekawa dziedzina.

Katharsis napisał/a:
Cohello :oczami:

morfina 

Wysłany: 2008-10-24, 21:14   
   Polecający: dziwka szatana

Cytat:
tłumaczenie Ci tego jest nie ma sensu.
W ten sposób nie sposób z pewnością...
Cytat:
Sory, nie. Może dlatego, że to żadna filozofia interesować się filozofią... Zresztą, sięgając do wszystkich greckich myślicieli i analizując ich dorobek, na dzień dzisiejszy - to żadne odkrycie. Rajcujące jak ma się 13 lat i szuka jakiejś szufladki, gdzie można się zmieścić. Tylko nadal nie bardzo wiem, jak można używać carpe diem jako określenie zastępcze dla hedonizmu.

Backspace  

Wysłany: 2008-10-26, 18:13   

Do filozofii trzeba dorosnąć.

Kiedyś myślałem że to straszna nuda itd Potem w moim życiu pojawiły się zajęcia na uczelni z filozofii. Wykładowca świetnie prowadził zajęcia, tak nas zafascynował że na koniec wykładów kupiliśmy mu prezent. (co obecnie jest rzadkością na studiach)

Utkwiło mi w pamięci pewne zdanie, które powiedział mój wykładowca: "Im bardziej poznajemy o co w tym wszystkim chodzi, tym bardziej stajemy sie samotni".

Co do filozofów i ich teorii to podobał mi sie najbardziej idealizm Platona. I jeszcze jedno utkwiło mi w pamięci... był taki filozof który żył w beczce, a na rynku w jakimś mieście sie onanizwał... tylko nie pamietam jak sie on nazywał :P

solitary 

Wysłany: 2008-10-26, 18:20   

Nie lubie filozofii, jak słyszę to słowo momentalnie mnie skręca

kapitan autobusa 

Wysłany: 2008-10-26, 21:34   
   Polecający: Wielka Żelazna Dłoń z Nieba

Cytat:
Co do filozofów i ich teorii to podobał mi sie najbardziej idealizm Platona. I jeszcze jedno utkwiło mi w pamięci... był taki filozof który żył w beczce, a na rynku w jakimś mieście sie onanizwał... tylko nie pamietam jak sie on nazywał :P
No, to widać niesamowicie głęboko się w tę filozofię wgryzłeś, jak na pasję. Sądzę, że masz na myśli Diogenesa. A poważne podejrzenia budzi fakt, że oscylujesz jedynie wokół filozofów starożytnych...

sis  

Zaproszone osoby: 2
Tytuł: zła starowinka

Wysłany: 2008-10-27, 11:43   

solitary napisał/a:
Ale nie lubisz filozofii w ogóle, jakiegoś określonego systemu filozoficznego, jakiejś szkoły, filozofa czy po prostu to słowo fonetycznie Ci nie podchodzi i stąd te skręty?

grlało, matulu

solitary 

Wysłany: 2008-10-27, 12:00   

sis napisał/a:
solitary napisał/a:
Ale nie lubisz filozofii w ogóle, jakiegoś określonego systemu filozoficznego, jakiejś szkoły, filozofa czy po prostu to słowo fonetycznie Ci nie podchodzi i stąd te skręty?

Same słowo mi nie podchodzi, filozofia kojarzy mi się w pewnym stopniu z matematyką (nawet nie wiem z skąd) a ja z matematyki że tak powiem tępa jestem, jeżeli chodzi o niektóre zadania. I filozofia jeszcze mi się z fizyką, której też nie lubię. Mam w ogóle wstręt do tego słowa, już nawet wole głębiej nie wchodzić w tą całą filozofię.

naya  

Wysłany: 2008-10-27, 20:02   

Katharsis napisał/a:
czy filozofia Epikura jest w Twoim mniemaniu pozbawiona paradoksow?
każda filozofia jest pełna paradoksów... czy to Epikur, Platon. Hobbes, Locke, Machiavelli, Kant itp.itd. ...

z racji studiów (administracja publiczna) najbliższa jest mi filozofia polityki... ulubionego filozofa nie mam, chociaż nie ukrywam, że lubię Nietzsche'go , mimo, że niekoniecznie się z nim zgadzam...

Psycho Krusher napisał/a:
Nie. Dla mnie to przeraźliwie nudna i nieciekawa dziedzina.
szkoda, że zazwyczaj mówią tak ci, którzy nie mięli z nią styczności...

morfina napisał/a:
Rajcujące jak ma się 13 lat i szuka jakiejś szufladki, gdzie można się zmieścić.
nie wiem czy mając 13 lat można w ogóle filozofie rozumieć, ale dobra... mniejsza o większość...

morfina napisał/a:
jak można używać carpe diem jako określenie zastępcze dla hedonizmu.
skoro uważasz, że 13 letnie dziecko zrozumie filozofię a ty nie potrafisz zrozumieć takiej prostej rzeczy to coś tu jest chyba nie tak... albo znasz 13 letnich geniuszy albo twój poziom intelektualny zatrzymał sie przed 13 rokiem życia... (chyba, że masz mniej niż 13 lat, to sorry)... a co do tej zalezności to wystarczy wpisać w google epikureizm (bo to oni kierowali się carpe diem) i wziąć słowik języka polskiego otworzyć na 'h' odnaleźć słowo hedonizm i uwierz mi jeżeli zna się znacznie słów to wszystko staje się o wiele prostsze...

solitary, błagam przeczytaj najpierw cokolwiek na dany temat a dopiero póóźniej pisz, bo aż się to ciężko czyta...

kapitan autobusa 

Wysłany: 2008-10-27, 20:51   
   Polecający: Wielka Żelazna Dłoń z Nieba

Cytat:
skoro uważasz, że 13 letnie dziecko zrozumie filozofię a ty nie potrafisz zrozumieć takiej prostej rzeczy to coś tu jest chyba nie tak... albo znasz 13 letnich geniuszy albo twój poziom intelektualny zatrzymał sie przed 13 rokiem życia... (chyba, że masz mniej niż 13 lat, to sorry)... a co do tej zalezności to wystarczy wpisać w google epikureizm (bo to oni kierowali się carpe diem) i wziąć słowik języka polskiego otworzyć na 'h' odnaleźć słowo hedonizm i uwierz mi jeżeli zna się znacznie słów to wszystko staje się o wiele prostsze...
Tia, szczególnie, że carpe diem pochodzi od Horacego, który żył dwa wieki po Epikurze. Widać jesteś kolejnym "dzieckiem carpe diem"...

Odpowiedz do tematu