• Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Oferty Pracy • Korepetycje • Przyjaciele • Chwilówki Forum
• Rejestracja • Zaloguj • Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Colorblind
2008-04-27, 00:17

Czy jesteś katolikiem?
Tak, wierzący-praktykujący
43%
 43%  [ 28 ]
Tak, wierzący-niepraktykujący
21%
 21%  [ 14 ]
Nie
34%
 34%  [ 22 ]
Głosowań: 64
Wszystkich Głosów: 64

Autor Wiadomość

Insomnia 

Wysłany: 2008-12-08, 19:15   

Cóż do katolicyzmu nie jestem przychylnie nastawiona nie pasuje mi ta instytucja i nie mam zamiaru w niej uczestniczyć. Na razie jestem katoliczką na papierze ale mam zamiar podpisać apostazję. Zwłaszcza że uważam się za agnostyczkę wręcz ateistkę więc tym bardziej nic mnie przy Kościele nie trzyma.
kimże jestem?
A jeśli nie teraz- to kiedy?

Greggy  

Zaproszone osoby: 3

Wysłany: 2008-12-09, 13:28   

Insomnia napisał/a:
uważam się za agnostyczkę wręcz ateistkę

Ateizm i agnostycyzm to dwie całkiem inne rzeczy, nie rozumiem zestawienia tych pojęć.
Ateizm to pogląd odrzucający istnienie boga. Agnostycyzm to pogląd, że bóg istnieje, ale nie można go poznać (w uproszczeniu tak jest).

Kozirak  

Wysłany: 2008-12-09, 14:39   

Z tego co wiem agnostycyzm to pogląd: Może i bóg istnieje ale w niego nie wierzę.
Przepraszam nie dałam rady przeczytać całego tematu więc być może się powtórzę: katolicyzm to nie religia tylko wyznanie. To ważne, myślę
Ostatnio zmieniony przez Kozirak 2008-12-09, 14:41, w całości zmieniany 3 razy  

Insomnia 

Wysłany: 2008-12-09, 17:33   

Cytat:
Ateizm i agnostycyzm to dwie całkiem inne rzeczy, nie rozumiem zestawienia tych pojęć.
Ateizm to pogląd odrzucający istnienie boga. Agnostycyzm to pogląd, że bóg istnieje, ale nie można go poznać (w uproszczeniu tak jest).

Nie nie agnostycyzm zakłada że nigdy nie będziemy w stanie dowieść istnienia Boga, tak samo ja tego że go nie ma x) Chodzi mianowicie o to, że wiem że ateizm też jest dość... naiwny jeżeli ktoś z pewnością twierdzi że czegoś nie ma nie mogąc tego dowieść, mimo to mam skłonność do ateistycznego myślenia, choć skłaniam się bardziej ku agnostycznej teorii x) Nie wierzę, ale czasami zdarza mi się myśleć: Boga nie ma i już, coś w tym stylu... Co jest tak samo naiwne jak i myślenie Katolika: Bóg na pewno jest. x)
kimże jestem?
A jeśli nie teraz- to kiedy?
Ostatnio zmieniony przez Insomnia 2008-12-09, 17:34, w całości zmieniany 1 raz  

Młody Chemik 

Wysłany: 2008-12-10, 13:11   

Kozirak napisał/a:
katolicyzm to nie religia tylko wyznanie.

http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=wyznanie
Wyznanie to religia wyznawana przez jakąś grupę ludzi.

Deus  

Wysłany: 2009-01-04, 00:02   

Nie wierzę, bo jak wierzyć w coś co testuje mnie tutaj na tym świecie tylko po to bym po śmierci osiągnął życie wieczne? To jest życie, nie test.

Natalia July  

Wysłany: 2009-01-04, 09:27   

Deus napisał/a:
Nie wierzę, bo jak wierzyć w coś co testuje mnie tutaj na tym świecie tylko po to bym po śmierci osiągnął życie wieczne? To jest życie, nie test.

to Cię nie testuje.. po prostu żyjemy każdy swoim życiem i jak każdy przezywamy swoje historie - przyjemniejsze i mniej przyjemne. Owszem brzmi to w sposób taki, że >>postępuj tak i tak a otrzymasz życie wieczne.. A jak tak nie postąpisz to nie otrzymasz<<.. To uproszczenie, natomiast żaden test.
Myślę, że ludziom po prostu potrzebne jest wskazanie kierunku i nadzieja na wieczne szczęście, niestety ujęte jest to w dość patetycznej formie..dość niewiarygodnej (anioły,baranek Boży,zmartwychwstanie)... no ale przecież jakoś to musiało zostać ujęte, dlaczego nie akurat w takiej formie? :)
Chyba warto wierzyć.

p.s. też miewam problemy z "wiarą", nie wierze np w piekło, kurcze myślę, że owszem każdemu po śmierci stanie jego własne życie przed oczami..i będziemy z tego dumni albo nie - i to będzie nasz sąd..natomiast ..piekło (czy po prostu byt w którym będzie nam baaardzo źle)..hmm..sama nie wiem

Deus  

Wysłany: 2009-01-04, 12:34   

Wszystkie nasze uczynki mają wpływ na to co czeka nas po śmierci, więc chyba to jest swego rodzaju test. Dla mnie to jest bez sensu wierzyć w nagrodę, która może przyjść a nie musi. Albo będzie wielki happy end, albo ogromne rozczarowanie, dlatego wolę żyć tu i teraz, zamiast martwić się przyszłością. Poza tym nie do końca zgadzam się z wszystkimi racjami wiary chrześcijańskiej z tego też względu z nią się nie utożsamiam.

Markus  

Wysłany: 2009-01-04, 12:42   

Ja mam zamiar dokonać apostazji, bo nie wierzę w rzeczy głoszone przez Kościół Katolicki.

morfina 

Wysłany: 2009-01-04, 18:10   
   Polecający: dziwka szatana

Cytat:
Poza tym nie do końca zgadzam się z wszystkimi racjami wiary chrześcijańskiej z tego też względu z nią się nie utożsamiam.
A mógłbyś przedstawić nurt do jakiego jest Ci najbliżej? Bo dość ciekawie opisałeś swoje poglądy w tej materii
Cytat:
Ja mam zamiar dokonać apostazji, bo nie wierzę w rzeczy głoszone przez Kościół Katolicki.
Ale po co Ci apostazja? To przecież odrzucenie wiary po "katolickiemu", a skoro całość (domniemam) Tobie przeszkadza, warto sobie w ogóle tym głowę zaprzątać?

Deus  

Wysłany: 2009-01-04, 19:57   

morfina napisał/a:
A mógłbyś przedstawić nurt do jakiego jest Ci najbliżej? Bo dość ciekawie opisałeś swoje poglądy w tej materii

Z żadnym nurtem religijnym czy też filozoficznym nie utożsamiam się w stu procentach, raczej czerpię z kilku te wartości, które mi odpowiadają sukcesywnie filtrując i wyłapując najciekawsze "kąski". Trochę w tym racjonalizmu, trochę hedonizmu, egoizmu, garść satanizmu filozoficznego nawet i o dziwo chrześcijaństwo też się znajdzie, do tego szczypta mizantropi co tworzy jedną masę, która żyje, wciąż rośnie, ewoluuje, a nie stoi w miejscu jak większość doktryn filozoficznych i religijnych wierzeń. Ludzie się zmieniają, więc muszą się zmieniać i wartości.

bro  

Wysłany: 2009-01-04, 22:39   

Deus napisał/a:
i o dziwo chrześcijaństwo
Deus napisał/a:
zczypta mizantropi
miłość bliźniego a do tego niechęć do ludzi? to trochę trąci sprzecznością

Deus  

Wysłany: 2009-01-04, 22:44   

bro, trącić sobie może pod warunkiem, że nie czytasz wszystkiego co napisałem, czyli między innymi selektywnego wyboru wartości z każdej przytoczonej przeze mnie doktryny.

bro  

Wysłany: 2009-01-04, 22:51   

Deus napisał/a:
bro, trącić sobie może pod warunkiem, że nie czytasz wszystkiego co napisałem, czyli między innymi selektywnego wyboru wartości z każdej przytoczonej przeze mnie doktryny.
oka, to możesz przedstawić co z chrześcijaństwa, a co z mizantropii?

Deus  

Wysłany: 2009-01-04, 23:24   

Jeśli jesteś wystarczająco bystry, a wydaje mi się, że jesteś to nie muszę Ci tego przedstawiać bo sam na to wpadniesz, jeśli jednak jestem w błędzie to pozostaniesz ze swoją niewiedzą.

Odpowiedz do tematu