• Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Oferty Pracy • Korepetycje • Przyjaciele • Chwilówki Forum
• Rejestracja • Zaloguj • Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość

Cukiereńka  

Wysłany: 2011-10-30, 11:01   Szkoły... Inaczej- gdzie iść potem?

Zakładam ten wątek ponieważ chcę się więcej dowiedzieć więcej jak nie ''czegoś'' o szkole. Mam pewne plany na przyszłość, swoje prywatne chociaż nie będę ukrywać że np rodzice mają na mnie pewien wpływ. Dzięki mojemu ojczymowi jestem teraz w zasadniczej gdzie spotykam się często z krytyką ''dlaczego nie jesteś w technikum lub ogólniaku!?''.
Chciałabym wiedzieć co się opłaca, co jest korzystne, czym się kierować przy wyborze szkoły. Chciałam iść do technikum hotelarskiego lecz Tata nie wyraził zgody. On jest policjantem i powiedział że wie co się dzieje czasem w hotelach. Obecnie kształcę się w zawodzie kucharz. Później chciałabym tech uzupełniające, hotelarstwo :oczami: a moim marzeniem są studia psychologiczno pedagogiczne. Proszę, powiedźcie mi, czy mogę udać się do tych szkół? Jedna drugiej nie wyklucza?
Zawodówka jest z mojej niewiedzy. Nie wiedziałam że po tech gastronomicznym mam i średnie i zawód więc teraz chcę wziąć sprawy w swoje ręce

Kerosine  

Zaproszone osoby: 1
Tytuł: Frausz

Wysłany: 2011-10-30, 11:28   

Przede wszystkim musisz przestać pozwalać swym szanownym Rodzicielom decydować o Twym wykształceniu. To najgorsze, co można zrobić, really; pozwolić wszelkiej maści mamusiom, tatusiom, ciotuniom i wujkom wybierać za Ciebie rodzaj szkoły i kierunek, w jakim masz się dalej kształcić.

A przy wyborze tychże należałoby kierować się przede wszystkim własną wizją tego, co najbardziej chciałoby się w życiu robić i co w największym stopniu by nas "uszczęśliwiło" (że tak sobie górnolotnie polecę) i pozwoliło nam się zawodowo zrealizować. Nie warto kierować się głównie aktualnymi trendami czy perspektywą Bóg wie jakich zarobków po skończeniu danego kierunku, jeśli jednocześnie wizja tego, co mielibyśmy w późniejszej pracy wykonywać kompletnie rozmija się z naszymi własnymi potrzebami w tym zakresie i oczekiwaniami. Really, mówię to z własnego doświadczenia; czasami można wdepnąć w ten sposób w niezłe g*wno.

Wybuchy rysuję, że niby bukiety. Psycholożka daje się nabrać.
Ostatnio zmieniony przez Kerosine 2011-10-30, 11:30, w całości zmieniany 1 raz  

Cukiereńka  

Wysłany: 2011-10-30, 11:42   

Czy ktoś jeszcze się wypowie?

Martina  

Zaproszone osoby: 14
Tytuł: słodziak *^_^*

Wysłany: 2011-10-30, 12:14   

oczywiście zawsze możesz się kształcić dalej, zawsze możesz zrobić coś uzupełniającego, zaocznego, "dla dorosłych"... zawsze. ale to niestety strata twojego czasu. zawodówka jest dla ludzi, którzy nie myślą o studiowaniu, tylko chcą jak najszybciej zacząć coś robić z zawodem w łapie. zrobiłas błąd - trudno, nie będziesz się przecież ciąć z tego powodu. skończ zawodówkę, zrób uzupełnienie z maturą i fruń na studia, jeśli tego naprawdę chcesz. żadne szkoły się nie wykluczają, tylko żeby iść na studia takie czy śmakie, zorientuj się, jakie przedmioty musisz zdawać na maturze i idź w tym kierunku.

snavik  

Wysłany: 2011-10-30, 13:55   

To, że jesteś w zasadniczej to po jakiejś części dobry wybór. Później idąc do technikum uzupełniającego możesz już podjąć pracę i zdobywać doświadczenie(oczywiście później możesz podjąć studia zaoczne które Cię interesują). W Polsce kończą się czasy gdzie ważniejszy jest papierek od doświadczenia. Jeśli pracodawca jest mądry i potrafi zarządzać firmą, żeby na niej zarabiać to zatrudni tą osobę, która już coś umie robić niż tą prosto po studiach, która no prawdę powiedziawszy w wielu przypadkach potrafi się tylko obijać. Patrząc na osoby kończące np: zawodówkę w większości znajdują pracę w swoim zawodzie, zaś osoby kończące technikum znajdują pracę nie chciałbym przesadzić więc napisze, że w 30%(patrzę po swoim technikum).

W zasadniczej szkole odbywasz całoroczne praktyki (na lekcjach lub jeśli szkoła nie ma takich sal na zewnątrz szkoły) i to się bardzo liczy, do tego zdobywasz zawód kucharza. Idąc później do technikum zdobywasz tytuł technika hotelarstwa. Jeśli chcesz iść na studia to wybierz te, które przydadzą Ci się w późniejszej pracy. Ja będąc na Twoim miejscu szedłbym dalej w gastronomie i hotelarstwo, bo później mając te papierki możesz liczyć na awansy na kierowników itp.

To jest tylko moje zdanie ale wybór należy do Ciebie. Patrząc na to co napisałaś w jakimś procencie zgadzam się z Twoim tatą, bo kończą się dobre czasy , zawody które były kiedyś w zawodówkach poznikały a ludzi do tej pracy brakuje np: tokarz, u mnie w okręgu około 100 km może jest jedna szkoła, która uczy tego zawodu, a tokarki same pracować nie będą.

Odpowiedz do tematu