• Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Oferty Pracy • Korepetycje • Przyjaciele • Chwilówki Forum
• Rejestracja • Zaloguj • Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość

rebellion  

Wysłany: 2011-12-25, 11:34   Temat z ustnej z polskiego

Hej wszystkim. :)

Zarejestrowałem się na tym forum, bo szukam jakichś pomocnych wskazówek, sugestii w jaki sposób mogę przygotować prezentację ustną na polski. Liczę na to, że ci, którzy maturę mają już za sobą, w czymś tu pomogą :)

Wybrałem temat związku literatury z innymi dziedzinami sztuki, w tym przypadku z filmem. Na wybranym przykładzie mam omówić filmową adaptację wybranej przez siebie powieści (wybór jest chyba dowolny, można wybierać spoza kononu lektur). Lubię filmy, więc ten temat wydał się dla mnie atrakcyjny, stąd padł ten wybór. Ale szczerze mówiąc czytam niewiele.

Może ktoś zna jakieś interesujące książki, na podstawie których nakręcono filmy? Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś propozycje. No i jak mam się zabrać za robienie tej prezentacji? Mam po prostu opowiadać komisji w maju o filmie i książce? Nudne by to chyba było. Proszę o jakieś sugestie. Z góry dziękuję :D

Smok_ 

Tytuł: Jestem na nie!

Wysłany: 2011-12-26, 21:26   

Myślę, że materiał (książka i film) z którym będziesz pracował, musisz wybrać sam. Zastanów się jakie kino lubisz. Może polubiłeś kiedyś jakąś lekturę? Sprawdź czy nie nakręcono na jej podstawie filmu. Jeżeli książka (i w tym wypadku jej ekranizacja) zainteresuje Cię i pochłonie, będzie Ci łatwiej dobrze się zaprezentować. Nie mam pojęcia, jak wyglądać będzie sam 'egzamin' przed komisją (matura dopiero przede mną). Wydaje mi się jednak, że powinieneś po prostu opowiedzieć pokrótce historię o której traktuje książka, wymienić elementy, jakimi różni się od niej film itd.

rebellion  

Wysłany: 2011-12-30, 23:37   

Dzięki za odpowiedzi :)

Ale jedno mnie jeszcze zastanawia, bo w poprzednich latach, z tego co wiem, można było przygotować prezentację np. multimedialną i przedstawiać z jej pomocą swoją pracę na ustną z polskiego. Nie wiem jak jest teraz. Można coś przygotować, wnieść na salę egzaminacyjną? Chociażby jakieś pomocnicze notatki, czy plan, według którego będę omawiał to wszystko,czego się nauczyłem?

Czy po prostu mam opowiadać 'na sucho', bez żadnych 'bajerów' to co wiem na dany temat?

Martina  

Zaproszone osoby: 14
Tytuł: słodziak *^_^*

Wysłany: 2011-12-31, 11:03   

to my mamy wiedzieć czy dalej na ustnych są prezentacje? ty zdajesz maturę, zapytaj polonisty. ale nie wydaje mi się żeby coś się zmieniało w tej kwestii, prezentacja być musi :luka:

Smarkej  

Tytuł: Skądinąd

Wysłany: 2011-12-31, 12:33   

Prezentacja musi być. Tzn. nie musisz jej pisać awansem, wystarczy, że przyjdziesz z wiedzą na temat wystarczającą na tyle, by na miejscu roztworzyć taki słowotok, by usatysfakcjonować komisję :luka: . Ale to dla takich quasi-koksów jak ja, tobie polecam napisanie wszystkiego zawczasu.

Do sali egzaminacyjnej będziesz mógł wnieść na sto pro plan ramowy wypowiedzi (musisz go oddać w określonym terminie swojemu poloniście, co oznacza, że i prezentację trzeba zrobić odpowiednio wcześniej) oraz bibliografię (to dostaniesz od komisji, bo bibliografię też, o zdziwko, musisz oddać wcześniej). Do tego ofc wszelkie pomoce naukowe, typu rzutnik, plansza z cytatami, prezentacja w power pointu, co tam sobie chcesz, ale nic co nosiłoby znamiona fragmentów twojej prezentacji, hyhy.

Osobiście polecam spiąć się w sobie i nie robić nic :luka: z takich plansz, prezentacji na komputerach, bo po co to? Jeśli wybrałeś sobie temat, to raczej taki, który tobie odpowiada, twoim zainteresowaniom np. albo zwyczajnie jest najmniej inwazyjny, przystępny tobie, prosty, nieskomplikowany, whatever. Dużo to wtedy roboty przeczytać cała literaturę podmiotu i KILKA fragmentów z wymienionej literatury przedmiotu (wszyscy wiedzą, że daje się to raczej dla picu, bo czytać całości nikt nie ma zamiaru, a ogólne pojęcie wystarczy), i następnie opowiedzieć o wszystkim na miejscu, z miejsca i bez żadnych plakatów, prezentacji, wskaźników, dystraktorów i wogle? Wymaga to trochę twojej pracy (np. napisanie całości wystąpienia, napisawszy takie coś samemu masz z grubsza usystematyzowaną całość, którą prezentujesz w takiej kolejnośći, tylko własnymi słowami - majac w ręku plan wypowiedzi, czy nawet samą bibliografię trudno się będzie pogubić). A potem, siadasz sobie na krześle, opowiadasz i po 20 minutach jesteś free, bez sterty chłamu, z którą nie wiesz co zrobić, idąc ad hoc ze współtowarzyszami na bro? Nigga plz.

So we beat on, boats against the current, borne back ceaselessly into the past.

Odpowiedz do tematu