• Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Oferty Pracy • Korepetycje • Przyjaciele • Chwilówki Forum
• Rejestracja • Zaloguj • Album


Poprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość

     Izabella  Dołączyła: 22 Lis 2006
Posty: 350

Wysłany: 2010-09-28, 15:06   

Colorblind napisał/a:
Fiszki dla mnie są najlepsze. A takie ustawianie słówek w kolumnach nie zawsze się sprawdza, czasem to tylko złudzenie, że słówka się umie, wychodzi z tego taka zwykła pamięciówka-skojarzeniówka, tzn. kojarzymy tłumaczenie jakiegoś słówka tylko dlatego, że słowo wcześniejsze jakoś nas naprowadza, zapamiętaliśmy kolejność występujących słówek, wszak jak czytamy w kolejności tej samej słówka zapamiętujemy ich miejsca, obok których się dane słówka przewijają, ale gdyby kolejność słówek zamienić może się okazać, że ni huhu tłumaczeń aż tak dobrze się nie pamięta ; )


Dokładnie -rewelacyjny pomysł.Nawet jesli jest tak ze słówek uczymy sie w szkole jezykowej,to tak naprawde powtarzajac słówka w domu,zapisujac je na fiszkach szybko sie je zapamiętuje.
 
 

     felo_angelo 


Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 13

Wysłany: 2010-12-27, 11:00   

Zgadzam się z Izabellą Nawet dobrze jest samemu zrobić fiszki - piszesz sam + oglądasz i powtarzasz.
Ponadto trzeba dobrać metodę nauki do tego czy jest się wzrokowcem, słuchowcem czy bardziej uzdolnionym manualnie.
Porady jak skutecznie uczyć się między innymi słówek znaleźć można tu:
http://niemiecki.czteryje...d=104&Itemid=90
_________________
czytniki-forum.pl | niemiecki | hiszpański | angielski
 
 

     patrycjaw 


Dołączył: 10 Kwi 2011
Posty: 1

Wysłany: 2011-04-10, 21:27   

Ja polecam fiszki z lektorem - przykład http://www.facebook.com/j...157012611026343
 
 

     polinea  


Dołączyła: 25 Cze 2009
Posty: 125

Wysłany: 2011-08-11, 12:55   

Czasami dobrze jest skorzystać z pomocy internetu, np. na tym profilu: http://www.facebook.com/AxonPL można znaleźć sporo przydatnych informacji, szczególnie jeżeli chodzi o idiomy, to na pewno też jest skuteczna forma nauki słówek i ogólnie języka obcego.
 
 

     MarekB 


Dołączył: 07 Wrz 2011
Posty: 1

Wysłany: 2011-09-07, 10:26   

nauke podobną do fiszek daje nam program supermemo
zadaje on nam słówko a my odpowiadamy i zaznaczamy czy udzieliliśmy dobrej odpowiedzi czy złej. Jak dobrej to program zada nam ponownie to słówko za kilka dni, jak złej to jeszcze dzisiaj i jutro, i tak dalej. Więc program zajmuje się wyliczaniem i zadawaniem powtórek, nie musimy się tym przejmować i wystarczy, że przysiądziemy do niego na 15 minut dziennie.
jest do tego darmowa platforma www.supermemo.net - tam można robić własne listy słówek do nauki i korzystać z list utworzonych przez innych użytkowników.
 
 

     Marc21 


Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 38

Wysłany: 2011-10-18, 15:33   

Polecam wszystkim kurs dostępny na stronie www.etutor.pl. Posiada wygodna obsługę oraz mnóstwo interesujących zadań z wykorzystaniem multimediów. Można go także bezpłatnie wypróbować przed zakupem.
 
 

     Mieczysławek  


Dołączył: 17 Lis 2011
Posty: 8

Wysłany: 2011-11-17, 19:54   

Ja sobie zawsze rysuję obok słówka jakiś przedmiot , który mi się z danym słówkiem kojarzą i tak zapamiętuję. Jestem wzrokowcem więc mam łatwo :D Do tego muszę mieć ciszę
_________________
www.na-jezykach.pl
Baza Korepetytorów
Baza Szkół językowych
Darmowe tworzenie Bloga obcojęzyczne
Tłumacze !
 
 

     solaris  Dołączyła: 04 Lis 2008
Posty: 91
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2011-12-02, 22:01   

Powtarzanie słówek jest łatwa i szybka metodą, ale niestety jest jeden minus gubi sie kontekst. Kiedyś w szkole Speak Up jeden z lektorów powiedział mi, że dobra metoda nauki tym się różni od mechanicznego zapamiętywania, że daje kontekst, poszerza horyzonty myślenia i w finale zwiększa zdawalność na FC :)
_________________
Zataniście
 
 

     Smarkej  Tytuł: Skądinąd
Dołączył: 25 Mar 2010
Posty: 4996

Wysłany: 2011-12-03, 21:37   

solaris napisał/a:
Powtarzanie słówek jest łatwa i szybka metodą, ale niestety jest jeden minus gubi sie kontekst.

Wystarczy wyprodukować sobie zdanie z użyciem słówka, wpisanym w wybrany przez siebie kontekst. Gwarancja zapamiętania słówka i ew. kontekstów wzrasta zdecydowanie.
_________________
It eluded us then, but that's no matter - tomorrow we will run faster, stretch out our arms further...
And one fine morning -

So we beat on, boats against the current, borne back ceaselessly into the past.
 
 

     Katharsis  Dołączył: 20 Sie 2006
Posty: 4352
Skąd: Borsippa

Wysłany: 2011-12-04, 00:50   
   Polecający: Lewiatan


Piszcie wiersze lub coś podobnego, co jest rytmiczne i co można zapamiętać melodyjnie! Jeśli naprawdę musicie się nauczyć to warto poświęcić te 10 minut. Wiersz nie musi w końcu być głęboki :)

Smarkej napisał/a:
Wystarczy wyprodukować sobie zdanie z użyciem słówka, wpisanym w wybrany przez siebie kontekst. Gwarancja zapamiętania słówka i ew. kontekstów wzrasta zdecydowanie.


Umiesz ograniczyć dwa zdania do jednego języka :przestraszony:
_________________
http://katharsisworks.bandcamp.com/
 
 

     petrost 


Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 3

Wysłany: 2012-06-13, 15:28   

Hej, ja się uczę tutaj:
http://www.multikurs.pl/multikurs,kursy,3,13.html
To taki fiszki w internecie, bardzo przydatne narzędzie :)
 
 

     arye 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 218

Wysłany: 2012-06-13, 18:25   

a ja jak sie musze uczyć to staram je sobie jakoś kojarzyć. Jedno z drugim,w sensie na przykład słówko angielskie z polskim, dzięki czemu lepiej mi to wchodzi do głowy.
_________________
http://julenka.pl/ - młoda pani fotograf
http://negatywhd.pl - cyfrowy obraz
 
 

     Cersei Tytuł: Królowa
Dołączył: 01 Maj 2012
Posty: 130
Skąd: Casterly Rock

Wysłany: 2012-06-13, 19:54   

Gdy ja się uczę słówek to wykorzystuję skojarzenia. Gdy mam jakieś dane słowo to kojarzę je sobie z danym przedmiotem lub czymś innym, które to słowo oznacza lub tez jeśli słowo jest nieco podobne do naszego słowa to kojarzę sobie je z naszym odpowiednikiem
_________________
Większość ludzi woli przeważnie zaprzeczać okrutnej prawdzie, niż spojrzeć jej w oczy.

Umysł potrzebuje książek, podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia.

George.R.R.Martin
 
 

     wtórnyanalfabet  


Dołączyła: 02 Lip 2012
Posty: 6
Skąd: WPR

Wysłany: 2012-07-04, 18:13   

Ja "ostatnio" zaczęłąm się uczyć fińskiego ("ostatnio", bo książeczkę-kurs kupiłam pół roku temu i jakoś nie przysiadłam porządnie. teraz zamierzam).
I o ile gramatyka (ponoć b. trudna) wchodzi mi błyskawicznie, ze słówkami mam czasem problem. Uczę się ich na podstawie różnych dziwnych skojarzeń. Część nawiązuje do języka polskiego (np. opettaja - nauczyciel (opętany :P ), edustaja - reprezentant (edukacja, to sobie przeciwstawiam z nauczycielem akurat), część do angielskiego lub niemieckiego (którego uczę się dwa lata i nic prawie nie umiem. Dzięki nowej nauczycielce straciłam serce do tego języka :zdegustowany: ). Mam wrażenie, że im więcej się języków i słówek zna, tym łatwiej wchodzą kolejne. Albo to ten zapał, bo nie mam tu nauczyciela.

Metody, z których korzystam/skorzystałam:
1. skojarzenia (zdecydowanie na 1. miejscu)
2. listy OBCY - MÓJ
3. fiszki (ale jakoś mi to do głowy nie weszło. Tzn. parę dni później zapomniałam połowy zwrotów)

Chyba zacznę z tego układania zdań i zwrotów korzystać :P

Dobrą opcją są też (w przypadku słów złożonych) takie zestawienia. Nie wiem, jak to opisać, więc na przykładzie:

mam dwa słowa - "syntymäpäivä" i "syntymapoikka". Wiemy, że jedno z nich to miejsce, a drugie data urodzenia. urodzenia, czyli pierwszy człon, "syntyma-", musi mieć związek z narodzeniem, urodzinami... no i dalej... Pamiętamy, że "Hyvää päivää!" znaczy "Dzień dobry" (każdy chyba zaczynał naukę języka od good morning'ów, guten tag'ów etc., więc to po prostu wiemy :P ). "Dzień dobry" łączymy raczej z czasem, czy miejscem? Ano czasem. "päivä" pojawia nam się w "syntymapäivä", toteż siłą rzeczy oznaczać to musi datę urodzenia.

Może wydaje się trochę zagmatwane, ale mi takie skojarzenia dłuższe lepiej wchodzą, choć zabierają więcej czasu :D

A i jeszcze taka metoda, którą pokazał nam człowiek reklamujący kurs efektywnej nauki (ilustrowanie jest tu chyba kluczowe):
Jest sobie góra. Baaardzo wysoka góra. Wysoko w górach jest zimno, prawda? Na samym szczycie mieszkały sobie dwa bałwanki. Bardzo chciały zjechać w dół góry, ciekawe, co tam znajdą. Wzięły więc krzesło. Usiadły. Jednak nie miał ich kto zepchnąć. Poprosiły trzeciego bałwana o pomoc. Wychodzi nam do tego taki obrazek:Czyli: bałwan, bałwan, krzesło, bałwan. 8848. Baaardzo wysoka góra to Mount Everest, a 8848 to jej wysokość ;]

Z tego typu rzeczy znam jeszcze tylko "na siedmiu pagórkach Rzym pię|trzy się" - 753 (p.n.e.) - założenie Rzymu :P Alo to trzeba mieć łeb do takich zdań :padam:
Ostatnio zmieniony przez wtórnyanalfabet 2012-07-04, 18:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 

     JanuszChrystus  Tytuł: Obieżyświat
Dołączył: 06 Sty 2012
Posty: 699
Skąd: Śląsk

Wysłany: 2012-07-04, 22:37   
   Polecający: Achar


Metoda na skojarzenia, ta z górą czy Rzymem jest dobra, ale tylko dla kilku wyjątków. 753 jak raz wpadnie, to już nie wyjdzie, ale ciężko zapamiętać tak już z 15 dat, a co dopiero mówić o większej liczbie. Generalnie rzecz biorąc, są to sposoby, z których korzystają głównie przedstawiciele "szybkiej i efektywnej nauki czegośtam". Przychodzą do szkół i wciskają takie kity, by jak najwięcej osób zrobić w ciula. Przychodzi taka pani pokazać, jak szybko nauczyć się hiszpańskiego. Czyta szybko 10 słówek, po czym o nie pyta i nikt nic nie umie. Potem opowiada o nich przez 15 minut, jakieś śmieszne historyjki, albo właśnie skojarzenia. Nagle efekty są zaskakujące! Tylko wymyśl skojarzenia do np. 200 słówek, imposibru. Na dodatek szybciej bym te 10 słówek nauczył się metodą wkuwania ich do głowy. Ta metoda służy tylko do tego, by ludzie się ponapalali, że to działa, a potem przychodzi pan i mówi, że kurs kosztuje 3000 zł, dostajesz tonę podręczników, z których szybciej nauczysz się robić origami niż języka.
_________________
„Wiem tylko, że choć wszyscy mają swoje braki, nic im nie sprawia takiej frajdy, jak wyśmiewanie i poniżanie innych."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Reklama:
Prawdopodobnie najlepsze Forum Dyskusyjne
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Pomagamy:
pajacyk

Sitemap:
tematy i użytkownicy