• Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Oferty Pracy • Korepetycje • Przyjaciele • Chwilówki Forum
• Rejestracja • Zaloguj • Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość

Kerosine  

Zaproszone osoby: 1
Tytuł: Frausz

Wysłany: 2011-12-03, 19:26   Rosyjski

Wątek poświęcony cudownemu i absolutnie przewspaniałemu językowi naszych wschodnich sąsiadów :P

Lubicie język rosyjski? Nawet jeśli musieliście uczyć się go kiedyś przymusowo w szkole? Ee, takich egzemplarzy to już tu chyba nie ma :P Niemniej zła sława i swoista niechęć pozostały, choć ostatnimi laty język rosyjski przeżywa jakby swój renesans. A może nie?

Jak dobrze go znacie? Jedynie parę zwrotów (obowiązkowo bez umiejętności zapisania ich w oryginale), czy potrafilibyście jednak przeprowadzić "nieco" głębszą dyskusję z Rosjaninem w ojczystym narzeczu? Mielibyście ochotę nadal rozwijać jego znajomość/w ogóle zacząć naukę od podstaw?

Mnie osobiście język rosyjski zawsze niesamowicie pociągał swym melodyjnym, śpiewnym brzmieniem i pozornym podobieństwem do ojczystej mowy. Odstraszała za to [choć to może złe słowo; zniechęcała raczej] nieco konieczność opanowania całkowicie obcego alfabetu. Niemniej gdyby nie fakt przyswajania sobie już trzech innych języków z chęcią spróbowałabym także i jego... zwłaszcza, iż mogłabym zapewne liczyć na "małą" pomoc w domu [mutti zna rosyjski bardzo dobrze]. Ale póki co poprzestaję na razie na tych językach, których tajniki już staram się zgłębić :P

Wybuchy rysuję, że niby bukiety. Psycholożka daje się nabrać.

malinowamamba  

Wysłany: 2011-12-03, 19:37   

Ja uczyłam się w gimnazjum. W porównaniu z innymi językami łatwy. Nie ma jakichś zasad ortograficznych jak u nas, melodyjny to fakt, podobny trochę do naszego języka. Nie jest najgorszy ;)
Jak słyszysz mnie to przyjdź[*]

Smarkej  

Tytuł: Skądinąd

Wysłany: 2011-12-03, 21:31   

drugi, obok hiszpańskiego, język na który, mogę powiedzieć, choruję.

chciałbym poznać to narzecze na tyle, by móc powiedzieć o sobie, że znam ruski na poziomie co najmniej komunikatywnym, czytanie, ze słuchu rozumienie, produkcja werbalna też by się nadała. o pisaniu niekoniecznie, bo z tym może być trudniej - ale, jak sądzę, funkcjonuje to wszystko nierozerwalnie. nie jest moją ambicją czytanie Gogola w oryginale, przyznaję, ale, tak, na jako takim przyzwoitym poziomie, jak najbardziej. może kiedyś, nie mówię nie.

So we beat on, boats against the current, borne back ceaselessly into the past.

Sol  

Zaproszone osoby: 1
Tytuł: Smarkula

Wysłany: 2011-12-07, 23:56   

Kerosine napisał/a:
Nawet jeśli musieliście uczyć się go kiedyś przymusowo w szkole? Ee, takich egzemplarzy to już tu chyba nie ma
Ja, ja, mnie wybierz! (szkoła była wyższa, ale zawsze ;P)

Trauma mija, w wakacje nawet zaczęłam mały powrót do nauki. Niestety, nastał rok akademicki i powrót poszedł się kochać z braku czasu. Aczkolwiek pomysłu nie porzucam, straszliwie złości mnie, gdy kiedyś coś wiedziałam/umiałam, a po jakimś czasie zapominam, nabyte umiejętności znikają w niebycie i nie mogę z zakamarków pamięci odgrzebać co i jak wyglądać powinno. Tak własnie dzieje się z moim rosyjskim, więc koniecznie muszę do niego wrócić. A pisanie i alfabet są w porządku, nie tak trudno to opanować, jeno twardy i miękki znak potrafią skutecznie utrudnić życie ;]

"It seems that once you get laid, your life basically turns to shit."

mnbvcxz15 

Wysłany: 2012-02-11, 22:46   

mam do wyboru uczyć się w szkole niemieckiego lub rosyjskiego :/ czuje sie jakby dalej były zabory

raspberry  

Wysłany: 2012-05-17, 00:26   

ja się uczyłam rosyjskiego od podstawówki, umiem go dosyć dobrze, zdawałam z rosyjskiego maturę i pozdawałam na ponad 80 % ustny i pisemny ;) gorzej jest z angielskim...ale na studiach daję sobie radę, mam fajną nauczycielkę :P

arikson 

Wysłany: 2012-05-17, 13:19   

język rosyjski jest... genialny. musiałem się go uczyć przez cztery lata technikum i początkowo był we mnie olbrzymi bunt, bo bardzo nie chcialem mieć do czywnienia z tymże językiem. jednak po pewnym czasie zacząłem się do niego coraz to bardziej przekonywać i ostatecznie postanowilem zdawać z niego maturę i zdałem :D tak więc wspominam go bardzo sympatycznie :)

besmart  

Wysłany: 2012-07-24, 11:28   

Uczyłem się trzy lata i nic z tego. Ni w ząb. Teraz na studiach jest sukces, wiem jak zapytać chociażby o drogę :D

A tak serio, gdybym nie musiał z obowiązku uczyć się tego języka w szkole, to w ogole bym nie zaczał.

kyshe 

Wysłany: 2012-08-03, 09:56   

A ja odwrotnie - wolałbym umieć rosyjski niż niemiecki. Obecnie np. w turystyce ruski jest chyba drugim najpopularniejszym językiem (po angielskim rzecz jasna). Jadąc na wczasy za granicę, po rosyjsku wszędzie się praktycznie dogadasz.

Choco  

Tytuł: Tsumi To Batsu

Wysłany: 2012-08-09, 13:38   

Uczę się w szkole, bardzo czekałam na początek nauki. Alfabet wbrew pozorom szybko został przyswojony. Nie mogę powiedzieć, że nam go jakoś super dobrze, ale mniej więcej rozumiem tekst pisany, jak ktoś mówi to może 70%-80% zrozumiem. Gorzej z odpowiedzią, ale jeszcze mam czas, aby się podszkolić. Chciałabym znać rosyjski bardzo dobrze, na pewno się przyda, poza tym zauroczył mnie.
moja wiara wyschła

Olenia  

Wysłany: 2013-02-21, 14:04   ;)

Myślę, że język rosyjski to obecnie jeden z bardziej popularnych języków szczególnie w biznesie.Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby znające między innymi i ten język.
Warto zatem rozpatrzeć zapisanie się na kurs rosyjskiego. Co więcej, osoby posługujące się tym językiem, mają szanse na niemałe zarobki.
Ja uczyłam się rosyjskiego w szkole podstawowej ale niestety już niewiele pamiętam. Chyba czas na odśwwieżenie wiedzy :)

Marko80  

Wysłany: 2013-09-04, 12:40   

Witam, język rosyjski jest chyba najprostszym językiem. Uczyłem się angielskiego,niemieckiego, hiszpańskiego... ale jak dla mnie rosyjski z tych 4 jest najprostszy:)

Odpowiedz do tematu